Martinskí lekári riešia závažné dôsledky koronavírusu, deti trápia príznaky podobné Kawasakiho chorobe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieťa, choroba,
U rodičov rástol záujem predovšetkým v kategórii životného poistenia detí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Lekári Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) riešili už päť prípadov detských pacientov, u ktorých sa po prekonaní bezpríznakového ochorenia COVID-19 objavil multisystémový zápalový syndróm (MIS-C). Podľa imunológa martinskej nemocnice Miloša Jeseňáka je to ochorenie podobné Kawasakiho chorobe, a teda zápalu ciev v detskom veku.

„Dieťa vyzerá vyslovene toxicky, stav pripomína otravu krvi. Je sprevádzaný vysokými horúčkami s výrazným zvýšením rôznych zápalových parametrov v krvi. Na koži sa objavuje výsyp, zápal spojiviek, zrýchlená srdcová činnosť, ochorenie spôsobuje postihnutie srdcovo-cievneho systému a prináša široké spektrum ďalších príznakov,“ priblížil prejavy syndrómu MIS-C Jeseňák.

Viac o téme: Koronavírus

Martinský imunológ upozornil, že je veľmi dôležité ochorenie včas diagnostikovať a najmä začať s jeho liečbou. „Pokiaľ sa nelieči, môže mať pre dieťa dramatické následky. Dominantne je ohrozený srdcovo-cievny systém a hrozí zápal srdcového svalu. Podľa našich skúseností sú ním štandardne postihnuté deti vo veku osem až 12 rokov, nezriedka aj mladšie,“ doplnil Jeseňák.

V martinskej nemocnici evidovali doteraz už päť takýchto prípadov, aktuálne sú hospitalizované tri deti so syndrómom MIS-C. Stav všetkých detí si vyžadoval hospitalizáciu na špecializovaných lôžkach, do martinskej nemocnice boli zväčša privezené z iných pracovísk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloš Jeseňák
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin