Na verejného ochrancu práv sa obrátil podávateľ, ktorý sa domáha odškodnenia za trvalé zdravotné následky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako informoval ombudsman Róbert Dobrovodský, Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo na jeho žiadosť až po 21 mesiacoch, čo označil za nesúlad s princípmi dobrej verejnej správy.
„Problematika náhrady škody spadá svojou povahou do sféry súkromného práva, teda do oblasti, v ktorej verejný ochranca práv nemá zákonom danú pôsobnosť. Napriek tejto skutočnosti však upozorňujem poškodených na bdelosť pri uplatňovaní si svojich nárokov v obdobných prípadoch a apelujem na dôležitosť včasného uplatnenia si nároku na náhradu škody po očkovaní na COVID-19,“ uviedol Dobrovodský.
Ľudia nemajú možnosť sa brániť proti rozhodnutiam lekára o ukončení PN, upozorňuje verejný ochranca práv
Ako dodal ombudsman, podľa zákona o liekoch štát nesie zodpovednosť za škodu spôsobenú očkovaním proti COVID-19, avšak neexistuje konkrétny mechanizmus na uplatnenie nárokov. Verejný ochranca práv preto upozornil na dvojročnú premlčaciu lehotu podľa Občianskeho zákonníka, ktorá začína plynúť odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a jej zodpovednosti. Dobrovodský zdôraznil, že v prípade sporu o náhradu škody môže rozhodnúť jedine súd.
VšZP porušuje ústavné právo pri schvaľovaní úhrady lieku, argumenty poisťovne sú podľa Dobrovodského nelogické
„Je preto dôležité konať včas, aby dotknutí občania o svoje právo neprišli. Ak si poškodený v premlčacej dobe uplatní právo na súde a v začatom konaní riadne pokračuje, premlčacia doba od tohto uplatnenia práva po dobu súdneho konania neplynie,“ dodáva verejný ochranca práv. Dobrovodský dodal, že napríklad v Rakúsku podľa údajov Spolkového ministerstva zdravotníctva k aprílu 2024 podalo žiadosť o odškodnenie po očkovaní proti COVID-19 viac ako 2 300 ľudí, z toho schválených bolo 412 žiadostí.