Po tom, ako v pondelok premiér Igor Matovič uviedol, že lekári mimoriadne odmeny za prácu počas pandémie nedostanú, dvihla sa vlna kritiky.
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) rozhodnutie komentoval ako výsmech vo vzťahu k zdravotníctvu s tým, že lekárov vláda po krízových mesiacoch „hádže cez palubu“.
Ambulantní lekári kritizujú vyjadrenia Matoviča o odmenách: Zdravotníctvo je pre vládu len výsmech
Z prideľovania odmien nechcú byť vylúčení ani záchranári. „Vážení kolegovia záchranári a operátori, od včera sa nás pýtate, či sa odmeny budú týkať aj záchranárov. Riešime to a veríme, že v tom budeme zahrnutí aj my. Sme predsa ozajstná prvá línia!“ uviedla na Facebooku Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.
Matovič hovorí o omyle
Ako dnes premiér uviedol na Facebooku, odmeny napokon dostanú všetci zdravotníci, ktorí reálne riskovali v prvej línii. „Včera večer som absolvoval rozhovor s pánom ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, ktorého výsledkom je, že odmenu za nasadenie dostanú všetci zdravotníci, ktorí reálne riskovali v prvej línii.“
Ministerstvo pripravuje mimoriadne odmeny pre slovenských zdravotníkov za prácu počas pandémie
Odmenia aj záchranárov či sanitárov
Matovič doplnil, že odmeny nakoniec dostanú aj sanitári, záchranári, pracovníci dopravnej zdravotnej služby a lekári.
„Pôvodne som si myslel, že zdravotníci mimo sestier sú vybavení v inom balíku odmien. Marek mi to však vysvetlil, že ‚iný balík‛ je určený len na odmeny pre zamestnancov Úradov regionálneho zdravotníctva a na zaplatenie dohodárov, ktorých hygienici nevyhnutne potrebujú na pomoc pri dohľadávaní kontaktov,“ vysvetlil svoje predchádzajú tvrdenie na margo lekárov.
Vláda plánuje okrem zdravotníkov odmeniť aj hasičov, vojakov či zamestnancov domovov sociálnych služieb.
Asociácia nemocníc upozornila na diskriminačný prístup
Pondelkové vyhlásenie predsedu vlády stihlo vyvolať ostré reakcie. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) označila pôvodné vyjadrenia predsedu vlády Igora Matoviča za veľmi nevhodné, prijala ich s nevôľou a nepochopením.
„ANS nesúhlasí a protestuje, aby lekári, ktorí boli v prvej línii pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v záchrannej zdravotnej službe, na urgentných príjmoch, na pohotovostiach či na intenzívnych lôžkach neboli odmenení spolu s ostatnými pracovníkmi pracujúcimi v rizikovom prostredí, a upozorňuje, že diskriminačný prístup voči lekárom v súvislosti s prichádzajúcou druhou vlnou pandémie COVID-19 by mohol oslabiť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uvádza sa v stanovisku asociácie.
Zubári sú výrokmi rozhorčení
Rozhorčenie nad výrokmi premiéra vyjadrila aj Slovenská komora zubných lekárov (SKZL).
„SKZL protestuje a nesúhlasí, aby boli takouto formou diskriminovaní lekári, zubní lekári, záchranári a v neposlednom rade aj zdravotné sestry vzájomne tvoriaci jeden tím, ktorý poskytuje pacientom zdravotnú starostlivosť. Čo si má o tom myslieť občan – pacient? Dlhoročná snaha o prehĺbenie dôvery sa vie zmazať jedným neuváženým slovom,“ uviedla vo vyjadrení komora.
„Ak má pán premiér výhrady voči lekárskemu stavu, je nevyhnutné s ním komunikovať, vzájomne sa informovať a riešiť reformu zdravotného systému k spokojnosti zdravotníckych pracovníkov ako aj pacientov,“ povedal prezident SKZL Igor Moravčík.
Ako ďalej dodal, vyjadrenie premiéra k lekárom pôsobí dehonestujúco a nemá opodstatnenie v racionálnom prejave predsedu vlády Slovenskej republiky.
Hlavnými kritériami majú byť osobný prínos a nasadenie
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay si myslí, že odmenení by mali byť všetci, ktorí sa zapojili do potrebných činností bez ohľadu na to, na ktorom poste sú a koľko zarábajú. „Osobný prínos a nasadenie by mali byť tými hlavnými kritériami pre vyjadrenie poďakovania aj finančnými prostriedkami,“ doplnil.
Lekárska komora žiada verejné ospravedlnenie
Slovenská lekárska komora (SLK) napriek zmene vyjadrenia žiada premiéra Igora Matoviča o verejné ospravedlnenie za jeho výroky v súvislosti s odmenami pre lekárov.
Lekári sa cítia byť urazení. Komora vyzýva Matoviča, aby sa verejne ospravedlnil za svoje výroky
Ako na utorkovej tlačovej besede vyhlásil jej prezident Marian Kollár, predseda vlády nimi dehonestoval lekársky stav a zároveň symbolicky prezentoval postoj slovenskej verejnosti k lekárskej profesii. „Toto si lekári skutočne nezaslúžili,“ skonštatoval Marian Kollár s tým, že takéto vyhlásenia si nemôže dovoliť premiér žiadneho štátu.
Pokiaľ sa Igor Matovič neospravedlní, dá tým podľa lekárov najavo, aký má vzťah k zdravotníctvu.