Napriek zvýšeniu výrobnej kapacity vo fabrike v Belgicku spôsobujú redukcie dodávok vakcín od konzorcia Pfizer a BioNTech frustráciu v mnohých európskych štátoch i Kanade. Taliansko už pohrozilo právnymi krokmi a premiér najľudnatejšej kanadskej provincie Ontário Doug Ford vyhlásil, že výkonného riaditeľa spoločnosti Pfizer treba prenasledovať s bombou v ruke.
Európska únia a mnohé národy sú pod tlakom pre pomalý začiatok ich vakcinačných kampaní v porovnaní s Izraelom a Spojeným kráľovstvom, kde sa darí očkovať obyvateľstvo rýchlejším tempom. Spoločnosť Pfizer minulý piatok problém ešte zhoršila, keď oznámila dočasné zníženie dodávok, aby mohla rozšíriť výrobu v belgickom Puurse.
Babiš sa bojí komplikácií
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na margo toho skonštatovala, že „dohody sa musia dodržiavať“. Farmaceutický gigant poznamenal, že oneskorenie bude trvať niekoľko týždňov. „Znamená to pre nás obrovské komplikácie,“ zhodnotil český premiér Andrej Babiš. Podobné sťažnosti však vyslovili aj politici v ďalších štátoch EÚ.
Viac o téme: Koronavírus
Ľudia do 45 rokov sa k očkovaniu proti COVID-19 dostanú v auguste, predpovedá Matovič
Von der Leyenová podotkla, že okamžitou úlohou bude zabezpečenie dostatočného množstva dávok pre osoby, ktoré už dostali prvú dávku vakcíny Pfizer, a aplikovanie druhej dávky v odporúčanom intervale.
Malý krok späť, ale obrovský vpred
„Je nanajvýš dôležité, aby sme dostali dávky, ktoré sú stanovené v zmluve,“ uviedla v mene európskej dvadsaťsedmičky. EÚ má od spoločnosti Pfizer zakontrahovaných až 600 miliónov dávok.
Spoločnosť Pfizer zareagovala vyhlásením, že akýkoľvek malý krok späť spôsobí obrovský krok vpred a firma môže do konca tohto kalendárneho roka dodať približne dve miliardy dávok namiesto pôvodného plánu 1,3 miliardy. Lídri EÚ majú vo štvrtok naplánovaný videosamit, na ktorom bude kľúčovou otázkou zavádzanie vakcín.