MF: Slovensko je bližšie k zrušeniu arbitrážneho rozsudku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Union
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Súdny dvor EÚ posúdi, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi SR a Holandskom v súlade s právom EÚ. Podľa tohto posudku by mal najvyšší nemecký súd definitívne rozhodnúť v spore Slovenskej republiky so spoločnosťou Achmea.

Nemecký Najvyšší spolkový súd (BGH) rozhodol v prospech Slovenska v konaní o zrušení arbitrážneho rozhodnutia v spore so spoločnosťou Achmea o zákaze zisku zdravotných poisťovní. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

BGH tak vyhovel požiadavke SR, aby tento spor predložil na posúdenie súdnemu dvoru EÚ. „Súdny dvor EÚ by teraz mal posúdiť, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi SR a Holandskom v súlade s právom EÚ,“ vysvetlil tlačový odbor s tým, že na základe tohto posudku by mal najvyšší nemecký súd v kauze definitívne rozhodnúť.

Rozhodnutím BGH sa spor dostáva podľa rezortu financií do úplne novej právnej roviny. Podľa ministra financií SR Petra Kažimíra ide o precedens v histórii slovenského aj európskeho súdnictva.

„Je to presne ten krok, ktorý sme očakávali, a ktorý môže znamenať absolútny zvrat v danom spore. My sa od začiatku domnievame, že rozhodnutie nižších súdov poškodzovalo záujmy našej krajiny a je v rozpore s európskym právom,“ uviedol Kažimír.

Konflikt medzinárodnej zmluvy s právom EÚ konštatovala aj Európska komisia, ktorá preto začala vyšetrovania v piatich členských krajinách, ktoré sú účastníkmi obdobných arbitrážnych konaní.

Zmluva medzi SR a Holandskom nie je možné aplikovať

Holandská spoločnosť Achmea B. V., akcionár slovenskej Union zdravotnej poisťovne, podala žalobu na Slovenskú republiku v októbri 2008. Dôvodom bol zákaz zisku súkromných zdravotných poisťovní v roku 2007, ktorý bol údajne v rozpore s bilaterálnou investičnou dohodou. Arbitrážny tribunál vydal arbitrážny rozsudok v decembri 2012. Konštatoval v ňom porušenie tejto medzinárodnej zmluvy Slovenskou republikou.

Slovenská republika však podala na nemecký Vyšší krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom návrh na zrušenie rozsudku. Návrh bol zamietnutý, a preto sa Slovenská republika proti tomu odvolala na Najvyšší spolkový súd.

Hlavným argumentom SR v konaniach pred nemeckými súdmi bolo, že spomínaná medzinárodná zmluva medzi SR a Holandskom je po vstupe do EÚ neaplikovateľná.

Pre zákaz zisku súkromným zdravotným poisťovniam žiadali okrem Achmea B. V. od Slovenskej republiky odškodnenie v medzinárodnej investičnej arbitráži aj rakúska spoločnosť EURAM bank AG a holandská spoločnosť HICEE B.V.

Okrem toho bola Slovenská republika úspešná aj v medzinárodnej investičnej arbitráži s Achmeou B.V., keď spoločnosť napádala zámer Vlády SR zaviesť systém jednej verejnej zdravotnej poisťovne. Všetky tieto arbitráže skončili víťazstvom SR, uvádza ministerstvo financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AchmeaUnion poisťovňa