Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prehodnotí zrušenie vyhlášky o nosení respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach a domovoch sociálnych služieb.
Obyvateľstvu odporúča naďalej sa chrániť ako pri iných respiračných ochoreniach, a to s ohľadom na ich zdravie i s ohľadom na ohrozené skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization – WHO) odvolala stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu, no to neznamená, že pandémia COVID-19 sa skončila.
Aktuálne platí vyhláška ÚVZ SR o nosení respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, domovoch sociálnych služieb a v lekárňach, úrad počas mája, čiže po skončení chrípkovej sezóny, prehodnotí jej zrušenie.
Rozhodnutie WHO o covide
O rozhodnutí bude verejnosť informovať. Vo svojom stanovisku k rozhodnutiu WHO to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Viac o téme: Koronavírus
WHO už neklasifikuje koronavírus ako globálnu núdzovú situáciu, pandémia sa ale ešte nevytratila
„ÚVZ SR postupne rušil vyhlášky s ohľadom na vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte COVID-19 na národnej úrovni a jej dopady konzultoval s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom. Zrušenie PHEIC WHO (stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu) značí v prvom rade ústup z pohotovostného krízového režimu, odborníci však budú situáciu okolo COVID-19 naďalej sledovať a vyhodnocovať,“ uvádza sa v stanovisku.
PHEIC je najsilnejší varovný signál
Je možné, že vírus bude i v budúcnosti zvyšovať krivky chorobnosti.
„V súčasnosti už sú však k dispozícii nástroje, ktorými je možné zmierňovať dopady ďalšieho možného nárastu počtu ochorení na COVID-19 (vakcíny proti COVID-19, dostupná diagnostika, liečebné postupy). Dôležité bude tiež naďalej sledovať, ako sa bude koronavírus SARS-CoV-2 vyvíjať,“ vysvetľuje.
PHEIC je najsilnejší varovný signál, ktorý WHO vydáva. Označuje núdzovú situáciu, ktorú spôsobilo vypuknutie infekčnej choroby. PHEIC ale nie je totožné s pojmom pandémia, a teda jeho odvolanie WHO neznačí koniec samotnej pandémie.