Počet pozitívnych prípadov nového koronavírusu na Slovensku narastá. Hlavný hygienik Ján Mikas vyzýva Slovákov, aby pomohli zastaviť jeho šírenie. Dôležitou súčasťou toho je nielen prevencia, ale aj vedieť čo robiť, ak ste už na COVID-19 boli pozitívne testovaný.
Ako prežiť šťastné a bezpečné Vianoce v lockdowne. Stačí dodržiavať päť základných pravidiel
V prvom rade si treba uvedomiť, že váš výsledok uvidia epidemiológovia z vášho regiónu. Pozitívny výsledok testu sa zaznamenáva do systému. Sú poverení viesť epidemiologické vyšetrovanie a dohľadávať vaše kontakty.
Izolácia
Jedným z prvých krokov, ktorý by ste mali spraviť, je spísanie si zoznamu osôb, s ktorými ste boli v kontakte za uplynulé dva týždne. Ľudí, ktorí sa mohli nakaziť, odborníci skontaktujú a nariadia im izoláciu.
„Epidemiológom poviete, s kým ste sa stretli, kedy a kde ste s nimi boli, ako dlho, aký druh kontaktu to bol, či úzky alebo bežný,“ vysvetľuje Mikas.
Ako lockdown vplýva na zdravie ľudí. Viac holdujú alkoholu, ukázala štúdia
Inkubačná doba je 14 dní, no kontakty sa dohľadávajú z dvoch až troch dní pred začatím klinických príznakov, lebo odvtedy infikovaný vylučuje vírus.
Blízke okolie
Čas je pri dohľadávaní kontaktov preto kľúčový. Čím skôr sa ľudia dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať a izolovať sa.
Mali by sa následne prihlásiť na testovanie a dôsledne sa vyhýbať situáciám, ktoré zvyšujú riziko šírenia nákazy ďalších ľudí. Šírenie nákazy spomalíte, ak upozorníte blízke okolie.
Koronavírus: Na Slovensku potvrdili ďalších viac ako 2-tisíc nových prípadov, nové úmrtia klesli pod 20
„Ak aspoň úzke kontakty obratom upozorníte na pozitívny výsledok vášho testu, značne tým pomáhate znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší,“ dodáva Mikas.
Úzke kontakty
Za úzky kontakt môžete považovať najmä osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti alebo aj na pracovisku, v zasadačke a podobne.
Ďalej je to osoba, s ktorou ste boli tvárou v tvár na vzdialenosť menšiu než meter a v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu.
COVID-19 v Bratislavskom kraji naberá na obrátkach. Bomba tiká v hlavnom meste, odkazujú odborníci
Za úzky kontakt však možno považovať aj osobu, s ktorou ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov. Ohrozené môžu byť tiež osoby, s ktorými ste cestovali v aute alebo sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.
Testovanie
„Je v poriadku, ak váš úzky kontakt počká v izolácii, kým ho kontaktujú odborníci a prihlásia na testovanie. K testovaniu však kontakty môžu pristúpiť aj aktívne,“ hovorí hlavný hygienik.
Osoba, ktorá bola v kontakte s pozitívnym na COVID-19 sa môže sama prihlásiť na testovanie a navštíviť niektoré z odberových miest určených na bezplatné antigénové testovanie. Mala by pritom svedomito dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia.
Američanom stačí smartfón na nahlasovanie nežiaducich účinkov vakcíny proti COVID-19. Ako to bude vyzerať u nás?
Ďalšou možnosťou je aj požiadať o PCR testovanie, avšak pri vypĺňaní formuláru je potrebné uviesť, že osoba bola v kontakte s pozitívne testovanou osobou.
Všeobecný lekár
Pozitívny výsledok testu by sa mal tiež oznámiť všeobecnému lekárovi. „Aj keď máte bezpríznakový priebeh infekcie a nepotrebujete vystaviť PN, informujte o pozitívnom výsledku testu aj svojho lekára,“ dodáva na záver Mikas.
Oplatí sa to nielen pre prípad možných zdravotných komplikácií, ktoré súvisia s infekciou, ale aj z praktických dôvodov, napríklad, ak by ste potrebovali vystaviť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.