Minister Krajčí ohlásil zásadnú zmenu, ruší sa karanténa pred plánovanými operáciami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Kancelária NR SR
  • aktualizované 18. mája 15:00

Minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil zrušenie povinnej 14-dňovej karantény pred plánovanými operáciami. Nariadenie by malo platiť už zajtra.

V prípade rizikových pacientov lekár odporučí test na Covid-19, ktorý bude plne uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia.

Viac o téme: Koronavírus

Predoperačné prehliadky pacientov budú vykonávať internisti alebo všeobecní lekári. Podľa Krajčího sa takýmto krokom zdravotná starostlivosť vracia do obdobia spred pandémiou. „Je dôležité, aby začalo zdravotníctvo opäť fungovať naplno tak, ako sme boli zvyknutí,“  konštatoval šéf rezortu.

Časť zákrokov presunú až na jeseň

Ako uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre odbor všeobecné lekárstvo Adriana Šimková, všeobecní lekári veľmi vítajú, že pacienti sa môžu opäť dostaviť do ambulancií.

Lekári sa tak podľa nej budú môcť vrátiť k súvislému poskytovaniu zdravotnej starostlivosti. Hlavný odborník MZ SR pre chirurgiu Juraj Pechan informoval, že určitá časť odložiteľných zákrokov by sa mala smerovať na jeseň.

„Nevieme v najbližších mesiacoch všetko dohnať,“ konštatoval. Dodal tiež, že podľa odhadov za uplynulých šesť týždňov výkon operácií klesol na 50 %.

Núdzový stav zatiaľ trvá

Či a kedy bude núdzový stav zrušený, šéf rezortu zdravotníctva nevedel povedať. Túto otázku má posudzovať Ústredný krízový štáb a následne bude materiál predložený na vládu. Je to však podľa neho na zváženie.

Ako Krajčí dodal, hlavní odborníci na jednotlivé lekárske odbory vydajú usmernenia, následne vydá príkaz ministra.

„Dnešným dňom by sme boli radi, aby sa systém vrátil do obdobia pred pandémiou. Jediná výnimka bude, že sa v prípade potreby zváži aj test na Covid-19,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana ŠimkováJuraj PechanMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR