Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vníma potrebu zvýšenia zaočkovanosti na východe. Povedal to v piatok popoludní pri návšteve obce Hrašovík, kde prebiehalo očkovanie mobilným vakcinačným tímom Košického samosprávneho kraja (KSK).
Veľká výzva v marginalizovaných komunitách
„Dnes sme si urobili pracovný výjazd na východ Slovenska. Vnímame potrebu zvýšenia percenta zaočkovanosti, osobitne v týchto regiónoch. Tak som sa prišiel pozrieť osobne a stretol som sa s ľuďmi, ktorí to očkovanie organizujú, a zisťoval, v akom smere im môže ministerstvo pomôcť,“ uviedol minister Lengvarský. Ako ďalej dodal jedným z problémov je dodávanie vakcín do regiónov, predpokladá však, že s nábehom očkovania u všeobecných lekárov sa systém zrýchli.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku bude veľkou výzvou očkovanie v marginalizovaných rómskych komunitách. „Bude tu potrebný individuálnejší prístup a špeciálny druh komunikácie. Budeme musieť v každej obci či osade komunikovať s tými správnymi ľuďmi, aby tí vedeli šíriť tu správnu informáciu, keďže tam je to založené na dôvere. Marginalizované rómske komunity sú také, že sa dajú zaočkovať buď všetci, alebo nikto, a zatiaľ to vyzerá tak, že sa nechcú očkovať,“ uviedol Trnka.
Očkovanie prostredníctvom mobilných vakcinačných tímov
V pondelok 7. júna začal KSK s očkovaním seniorov v obciach prostredníctvom očkovacieho autobusu a prvou zastávkou bola obec Sady nad Torysou. Okrem očkovacieho autobusu pokračuje Košický samosprávny kraj aj v očkovaní prostredníctvom mobilných vakcinačných tímov.
Tie podávajú vakcíny vždy na jednom vopred určenom mieste v obciach a mestách, prevažne v kultúrnych domoch, telocvičniach či na obecných úradoch. Na očkovanie prostredníctvom mobilnej očkovacej služby sa doposiaľ prihlásilo takmer 300 obcí a miest Košického kraja, ktoré zaregistrovali na očkovanie 11-tisíc obyvateľov.