Minister Lengvarský vyzval na očkovanie proti HPV vírusu, pre 13-ročných je už vakcína zadarmo (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Befunky collage 2.jpg
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský odporúča očkovanie proti HPV vírusu. Foto: koláž WBN/SITA, Getty Images
  • aktualizované 2. mája 11:24

Deti po 12. narodeninách sa môžu bezplatne očkovať 9-valentnou vakcínou proti ľudskému papilomavírusu (HPV). Slovensko sa tak pridalo k pokrokovému svetu v intenzívnejšom boji proti rakovine krčka maternice.

Na tlačovej besede to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a vyzval deti a ich rodičov, aby neváhali a dali sa zaočkovať.

„Vakcína znamená viac zdravia, menej obáv, menej operačných zákrokov a – čo je hlavné – menej úmrtí na rakovinu krčka maternice,“ povedal minister.

99-percentná účinnosť vakcíny

Vakcína, ktorá bude pre 13-ročných zadarmo, obsahuje 9 genotypov HPV vírusu a dokáže efektívne chrániť pred niektorými onkologickými ochoreniami. Až 99-percentnú účinnosť vakcíny potvrdil štátny tajomník rezortu ministerstva Róbert Babeľa.

Keďže vakcína chráni aj pred rakovinou konečníka, hrtana a ďalšími typmi onkologických ochorení, má zmysel očkovať nielen dievčatá, ale aj chlapcov.

Ostatné krajiny sú ďaleko pred nami

Riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní Michal Štofko upozornil, že okolité krajiny sú z hľadiska zaočkovanosti ďaleko pred nami. V Rakúsku, Česku a Maďarsku je zaočkovaných 60 až 70 percent dievčat a 30 percent chlapcov vo veku 13 rokov.

Na Slovensku je to iba 26 percent dievčat a pri chlapcoch možno hovoriť o jednom percente zaočkovanosti v danej vekovej kohorte. „Nevyhnutná je osveta v tejto oblasti,“ zdôraznil riaditeľ asociácie poisťovní.

Patrik Herman z aliancie Nie rakovine informoval, že s cieľom zvýšiť informovanosť ľudí aliancia vyráža do miest a obcí po celom Slovenku, aby bývalí onkologickí pacienti vysvetľovali verejnosti, ako sa chrániť pred onkologickými ochoreniami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal ŠtofkoPatrik HermanRóbert BabeľaVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie AZP Asociácia zdravotných poisťovníMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNie rakovine