Ministerstvo bude hľadať vhodné zdroje na financovanie oboch nových koncových nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dolinková
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ďalšími rezortmi hľadá vhodné zdroje a alternatívy financovania dvoch nových koncových nemocníc, ktorých výstavbu v stredu schválila vláda.

Ide o novú Národnú univerzitnú nemocnicu v Bratislave – Ružinove a novú detskú nemocnicu – Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), ktorá bude vystavaná na Rázsochách.

Rôzne zdroje financovania

Ministerka Zuzana Dolinková pripustila, že na výstavbu sa využijú rôzne zdroje financovania, keďže rozpočet sa v čase hľadania konsolidačných opatrení nedá nafúknuť. Keďže náklady sa budú pohybovať v stovkách miliónov eur, môže ísť o kombináciu s využitím súkromných investorov, PPP projektov a iných.

Zároveň bude potrebné predložiť na rokovanie vlády koncepcie rozvoja koncových zdravotníckych zariadení, štúdie uskutočniteľnosti a vykonať všetky kroky k realizácii investičného zámeru výstavby,“ uviedla Zuzana Dolinková.

Vedenie ministerstva zdravotníctva projekty nemocníc ešte pred predložením na rokovanie vlády predstavilo poslancom NR SR, dekanom lekárskych fakúlt, stavovským organizáciám a združeniam pôsobiacim v zdravotníctve.

Moderné nemocnice 21. storočia

Našim cieľom je po vyše 40 rokoch priniesť pacientom a zdravotníkom koncové moderné nemocnice 21. storočia,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

Verím, že záujem celej odbornej i laickej verejnosti v zdravotníctve je rovnaký – v čo najkratšom čase a finančne čo najefektívnejšie doručiť pacientom a zdravotníkom z celého Slovenska konečne novú koncovú univerzitnú nemocnicu,“ dodala ministerka Dolinková.

Po realizácii projektov budú mať pacienti všetkých vekových kategórii k dispozícii najmodernejšie zdravotnícke zariadenia, ktoré budú súčasne slúžiť na vzdelávanie medikov a mladých lekárov a sestier.

Architektonická štúdia

Rozhodnutie rezortu zdravotníctva navrhnúť výstavbu oboch nemocníc v daných lokalitách vychádza z architektonickej štúdie spoločnosti Amberg Engineering Slovakia s.r.o.

Architektonická štúdia odhaduje pri Národnej univerzitnej nemocnici v Bratislave a Národnom ústave detských chorôb ukončenie výstavby do konca roku 2031.

Chcela by som byť optimistom. Verím, že tento čas skrátime prijatím nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý by mal byť platný od augusta 2024, ako aj zákona o strategických investíciách,“ doplnila šéfka rezortu zdravotníctva.

Prínos pre pacientov aj personál

Univerzitná nemocnica by v zrekonštruovanej časti a novovybudovanej mala k dispozícii 1015 lôžok a v Bratislave by bolo celkovo 1800 lôžok. Nový detský ústav poskytne lôžka pre 446 pacientov.

Svoju podporu s vybudovaním nových koncových nemocníc v nových lokalitách vyjadrili dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Payer, riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň, ako aj námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice Ružinov Igor Bartl.

Sú pripravení podať pomocnú ruku ministerstvu, pretože obe nové nemocnice vnímajú ako veľký prínos pre pacientov i zdravotný personál.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dostupnosť nemocníc

Pre vybudovanie novej Národnej univerzitnej nemocnice v Ružinove je plusom lokalita, ktorá je ľahko dostupná rôznymi spôsobmi dopravy vrátane verejnej hromadnej dopravy, cyklistiky, peších prechádzok, ale aj automobilovej dopravy cez diaľnicu. Dostupnosť je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o vhodnosti lokality.

S celkovou rozlohou 13,5 hektárov disponuje nemocnica v Ružinove veľkým pozemkom, ktorý je obklopený Ružinovskou ulicou zo severu, Poliklinikou Ružinov a jazerom z východu, školskými, predškolskými a športovými zariadeniami z juhu a Zimným štadiónom V. Dzurillu zo západu.

Dopravné napojenie na nadradený dopravný systém pri plynulej premávke trvá len približne 7 minút. Plánované využitie územia je v súlade s mestským územným plánom.

Rekonštrukcia existujúcej nemocnice

Aktuálne dispozičné usporiadanie stavebných objektov nemocnice Ružinov nezabezpečuje dostatočný priestor pre optimalizáciu medicínskych a logistických procesov a efektívnu prevádzku.

Ako optimálne pre súčasnú situáciu v zdravotníctve hlavného mesta sa ponúka rekonštrukcia a rozšírenie existujúcej nemocnice. Ministerka je v komunikácii so starostom mestskej časti Ružinov ako aj s primátorom Bratislavy, s ktorými hľadajú tie najlepšie riešenia.

Vzdelávacie zázemie

Navrhovaná lokalita zároveň disponuje priestorom na vybudovanie vzdelávacieho zázemia formou kampusu tak, ako bola navrhnutá v lokalite Rázsochy.

V súvislosti so vzdelávaním novej generácie zdravotníkov je totiž potrebné zabezpečiť moderné a inovatívne priestory nielen na liečbu pacientov, ale aj na vzdelávanie medikov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov.

Po vybudovaní nových nemocníc počíta rezort zdravotníctva so zatvorením nemocnice na Kramároch a v Starom meste. Ministerka si však myslí, že nemocnica v Podunajských Biskupiciach pre dlhodobo chorých pacientov by mala ostať zachovaná.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj PayerPeter BartoňZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Amberg Engineering SlovakiaLF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Ružinov