Ministerstvo chce pokračovať v tomto roku v systémových zmenách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mz sr
Foto: vZdravotnictve.sk

Rezort okrem iného pracuje na zavedení štandardných diagnostických a terapeutických postupov, taktiež aj v tomto roku budú pokračovať práce na projekte novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce v tomto roku pokračovať v postupných systémových zmenách v prospech pacientov, ako aj zdravotníkov. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. „Sme presvedčení, že sa nám aj v roku 2017 podarilo urobiť veľa práce,“ dodala.

Ako priblížila hovorkyňa, od januára 2018 platí opatrenie, ktorým ministerstvo zdravotníctva zlepšuje pre pacientov dostupnosť modernej inovatívnej liečby.

„Moderné lieky tak budú dostupné z verejného zdravotného poistenia a pacient nebude odkázaný na rozhodnutie zdravotnej poisťovne, či výnimku schváli alebo nie. Cieľom rezortu je, aby sa moderné lieky dostali do klasického kategorizačného zoznamu, následne budú pacientom dostupné na základe zdravotných odvodov,“ objasnila Eliášová.

Všeobecný lekár už môže predpísať niektoré lieky celý rok

Zároveň v prípade niektorých chronických ochorení (vysoký krvný tlak) – má platiť, že všeobecný lekár môže predpisovať pacientovi liek v trvaní jedného roka.

„Pokiaľ si to priebeh ochorenia a klinická situácia budú vyžadovať, je vždy na odbornom alebo všeobecnom lekárovi, aby stanovili termín kontroly, respektíve dĺžku odporúčania na predpis tak, aby bol postup pri liečbe pacienta individuálne posudzovaný a rešpektoval jeho potreby,“ informovala hovorkyňa.

S cieľom pomôcť najzraniteľnejším skupinám občanov ministerstvo upravilo legislatívu týkajúcu sa tzv. ochranného limitu na doplatky. Od januára 2018 sa ochranný limit týka nielen liekov, ale aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Pracovať chcú na štandardoch

Ministerstvo okrem iného pracuje na zavedení štandardných diagnostických a terapeutických postupov – zadefinovaní jasných pravidiel pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Ako vysvetlila Eliášová, štandardy určia, ako by mal lekár pri konkrétnych príznakoch postupovať a na aké vyšetrenia, či k akému ďalšiemu lekárovi pacienta poslať. Týkajú sa prevencie, diagnostiky a liečby.

Podľa ministerstva by sa tak mal zabezpečiť rovnaký prístup pacienta k zdravotnej starostlivosti u rôznych poskytovateľov, pacienta tak bude lekár rovnako liečiť kdekoľvek na Slovensku.

V prvej etape sa tvoria štandardy pre 25 medicínskych odborov, v každom odbore sa pripravuje minimálne desať postupov. Do praxe sa majú začať zavádzať v prvej polovici tohto roka.

V nasledujúcich etapách sa vypracujú štandardné diagnostické a terapeutické postupy pre ďalšie medicínske odbory – celkom ide o ďalších 100 až 125 špecializačných oblastí.

Rázsochy by mali začať stavať v roku 2021

Aj v tomto roku budú pokračovať práce na projekte novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách.

Ministerstvo zdravotníctva aktuálne dokončuje podklady k procesu verejného obstarávania na odstránenie stavby a ich súčasťou bude aj určenie predpokladanej hodnoty zákazky. Termín začatia búracích prác bude stanovený po ukončení verejného obstarávania.

„Pri optimistickom scenári by sa výstavba novej nemocnice mohla začať v roku 2021. Predpokladané investičné náklady na výstavbu nemocnice na Rázsochách sa odhadujú na 263 mil. eur s DPH, náklady na rekonštrukciu Ružinova na 80 miliónov eur s DPH,“ zhrnula Eliášová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy