Minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovoril počas návštev v nemocniciach na východe aj o problematike urgentných príjmov.
Problematikou urgentných príjmov, ale aj investíciami vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, sa počas svojho pracovného výjazdu na východe Slovenska zaoberal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Ako uviedol na brífingu po stretnutí s vedením prešovskej nemocnice, tá patrí medzi štyri najzadlženejšie nemocnice na Slovensku.
Dlh nemocnice s takmer 400 lekármi a spolu s 2 250 zamestnancami je aktuálne vo výške 61 miliónov eur. „Ide o záväzky po lehote splatnosti k 30. septembru tohto roka,“ spresnila ekonomická riaditeľka prešovskej nemocnice Mária Miščíková.
Ako dodal minister, nemocnica sa preto nemôže uchádzať o európske fondy, hoci poskytuje najkomplikovanejšiu zdravotnú starostlivosť, ktorá je medicínsky aj ekonomicky najnáročnejšia.
“Preto sme vytvorili priestor, aby bolo každý rok v rozpočte vyčlenených zhruba 70 miliónov eur na kapitálové výdavky. V budúcom roku plánujeme takéto prostriedky investovať aj v rámci Prešova,“ informoval minister.
Investície majú smerovať do obnovy onkologického pavilónu i nákupu lineárneho urýchľovača.
Využijú prázdnu budovu
Onkologický ústav má vzniknúť rekonštrukciou starého interného pavilónu, ktorý sa uvoľnil po vybudovaní nového internistického monobloku.
Budova s prízemím a tromi poschodiami je v súčasnosti po presťahovaní interného a kardiologického oddelenia do nových priestorov prázdna. Minister odhadol predpokladaný náklad na obnovu onkologického pavilónu na zhruba tri milióny eur.
O spolufinancovaní tejto investície rokuje s vedením Prešovského samosprávneho kraja. „Komplexne budú zrekonštruované vnútorné priestory a zdravotnícka prístrojová technika,“ uviedla Miščíková.
Otvoria aj nové oddelenie
Ako dodal medicínsky riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana, projekt ráta s presťahovaním oddelenia klinickej onkológie, klinickej hematológie a jedno poschodie je určené pre doteraz chýbajúce oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.
„Samotné spojenie týchto disciplín do jedného pavilónu prinesie úspory pre pacienta, všetko bude na jednom mieste. Z lôžkovej časti sa suchou nohou dostane do ambulantnej časti, denného onkologického stacionára. Aj samotné procesy sa pre nemocnicu zjednodušia,“ povedal Smatana s tým, že aktuálny počet lôžok má aj po rekonštrukcii ostať zachovaný.
Minister Drucker podotkol, že v rádiologickej časti onkológie je potrebné vymeniť lineárne urýchľovače. Nemocnica v súčasnosti používa dva zastarané. Jeden má 24 a druhý 10 rokov.
„Moderné urýchľovače sú účinnejšie, šetrnejšie a dokážu byť až o 60 percent efektívnejšie ako tie, ktoré v súčasnosti má prešovská nemocnica,“ vysvetlil Drucker.
Urýchľovač dostanú NOÚ a nemocnice v Trenčíne a v Prešove
Dodal, že ministerstvo plánuje prostredníctvom centrálneho verejného obstarávania zakúpiť 10 až 13 lineárnych urýchľovačov. Nemocnice budú k takejto rámcovej zmluve môcť pristúpiť a urýchľovač po posúdení Inštitútom zdravotnej politiky kúpiť.
„Určite neschválime nákup urýchľovača komukoľvek. Prešov spolu s Trenčínom a Národným onkologickým ústavom ale budú nakupovať hneď v prvom kole. Peniaze vyčleníme zo štátneho rozpočtu,“ informoval minister.
Podľa Smatanu nový prístroj skráti dlhé čakacie doby. Tie sú v súčasnosti priemerne zhruba tri týždne. Časté poruchy ich ale predlžujú o ďalšie týždne i mesiace, čím nemocnica prichádza aj o príjmy od zdravotných poisťovní. „Deformuje nám to hospodárenie,“ dodal Smatana.
Urgenty môžu byť aj mimo siete
Ako ďalej informoval minister, aktuálnou témou bol aj nový návrh týkajúci sa urgentných príjmov, ktorý vyvolal debaty a diskusie v regiónoch. Nový systém podľa neho ale nemení nič na súčasnom systéme.
„Tam, kde bola poskytovaná ústavná pohotovostná služba, bude poskytovaná a hradená aj naďalej tak ako doteraz. Urgentné príjmy vymedzujú isté materiálno-technické požiadavky a personálne vybavenie podľa veľkosti a špecializácie urgentného príjmu. Kto je zaradený v tejto sieti má nárok, aby dostával paušálnu úhradu. Neznamená to, že tí, ktorí v sieti nie sú zaradení, by neboli financovaní, alebo by nemali prevádzkovať tieto urgenty,“ vysvetlil Drucker.
Svidníku zrušenie nehrozí
Minister počas piatka absolvuje aj návštevu svidníckej nemocnice. Ako vysvetlil, táto nemocnica nie je zaradená do siete urgentného typu I v dôsledku nesplnenia niektorých kritérií.
„Ale rovnakým spôsobom ako fungoval doteraz, môže fungovať aj naďalej. My neberieme Svidníku ani jeden cent a ani pôsobnosť,“ zdôraznil minister s tým, že ak nemocnica podmienky napokon splní, bude zaradená do siete urgentných príjmov typu I.
„Dovtedy viem garantovať, že nikto nejde urobiť žiadny negatívny zákrok vo vzťahu k tomu, aby Svidníku niečo zobral. Budú hradení tak, ako doteraz. Na základe neodkladnej zdravotnej starostlivosti im zdravotné poisťovne preplácajú všetky výkony, ktoré sú uhrádzané v rámci ústavnej pohotovostnej služby,“ dodal Drucker.
Poprel tiež, že by ministerstvo chcelo nemocnicu zrušiť. Pacienti podľa neho nepocítia žiadnu zmenu. „Budeme úzko komunikovať, aby sme rozprávali aj o ich ďalšom rozvoji, pretože aj z hľadiska geografickej dostupnosti, členenia jednotlivých obcí je nemocnica Svidník veľmi dôležitá,“ povedal minister.