Ministerstvo nakúpilo neschválené lieky pre COVID pacientov. Sú drahé a je ich zbytočne veľa, tvrdia odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lieky, dieťa, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vďaka očkovaniu a premoreniu pomaly dostávame pandémiu ochorenia COVID-19 pod kontrolu. Ako upozorňuje projekt Dáta bez pátosu, toľko PCR testami potvrdených prípadov, ako sme mali začiatkom januára, teraz zbierame dva týždne.

Napriek tomu sa vláda rozhodla investovať do nákupu drahých liekov určených pre COVID pacientov, ktorých k 26. máju v nemocnici ležalo 570. Upozornil na to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v súvislosti s navyšovaním štátneho rozpočtu.

Konkrétne ide o liečivo bamlanivimab farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly a liek s názvom REGNO-COV2 americkej spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals. Dokopy by mali štát vyjsť na viac ako 24,66 miliónov eur. Má to však ešte teraz zmysel?

Aj keď sa odborníci zhodujú, že na jeseň by sme mali očakávať tretiu vlnu pandémie, kúpa tak drahých liekov v takom množstve sa mnohým, vrátane ministra hospodárstva, zdá prehnaná.

Bamlanivimab

Zmluvu na dodávku tohto liečiva podpísal 13. apríla tohto roka minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), aj keď Sulík naznačil, že je ešte „pozostatkom ministrovania Mareka Krajčího“.

Krajčí totiž stihol tesne pred odchodom zo svojej pozície podľa denníka Pravda podpísať povolenie na terapeutické využitie neregistrovaného lieku bamlanivimab na liečbu mierne a stredne ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

Bamlanivimab sa na základe metodického usmernenia Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR odporúča v prípade rozhodnutia lekára aplikovať čo najskôr po pozitívnom teste na SARS-CoV-2 a do 10 dní od nástupu symptómov.

Každopádne, podľa Sulíka, ak aj tieto lieky objednal rezort, mali mať na ne vyhradené finančné prostriedky z vlastného rozpočtu. Inak by očakával, že sa bude o nákupe týchto liečiv rokovať na zasadnutí vlády, čo sa podľa jeho slov nestalo.

„Neviem o tom, že by bol zazmluvnený nákup lieku regeneron, 5 000 dávok a jedna stojí 2 000 eur, dokopy v sume 11 miliónov. Neviem o tom, že by sme toto na vláde niekedy schválili. Takisto liek bamlanivimab za 12 964 545 eur, ja o tom neviem,“ uviedol Sulík.

Ak by sa totiž na zasadnutí vlády o tejto téme rozprávali, minister hospodárstva tvrdí, že by sa „chcel opýtať, že prečo nie sme schopní kúpiť osemeurový ivermektín alebo isoprinosine, ale ideme kupovať liek, ktorý stojí 2 000 eur jedna dávka“.

Pochybná účinnosť

Navyše, účinnosť lieku bamlanivimab je už v súčastnoti otázna. Liek by mal fungovať tak, že obmedzí množstvo koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 v tele pacientov.

Blokuje takzvaný „spike“ proteín, ktorým sa vírus SARS-CoV-2 prichytáva na bunky a vstupuje do nich. Ešte minulý rok v novembri preto Americký úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) vydal na základe výsledkov klinických štúdií núdzové povolenie na jeho použitie.

Avšak 16. apríla tohto roka toto povolenie zrušil. Ako oficiálny dôvod úrad uvádza, že „známe a potenciálne prínosy bamlanivimabu, ak sa podáva samostatne, už neprevažujú nad známymi a potenciálnymi rizikami pre jeho povolené použitie“.

Podľa májovej štúdie je totiž indický variant vírusu SARS-CoV-2 B.1.617 rezistentný proti bamlanivimabu.

Rezort zdravotníctva však už mal v tom čase objednaných 15-tisíc dávok za viac ako takmer 13 miliónov eur. Portál vZdravotníctve.sk sa preto ministerstva pýtal, či preto nezvažovalo nákup lieku zrušiť.

Hovorkyňa Zuzana Eliášová na túto otázku však neodpovedala.

Otázny je aj objednaný počet. Lekár Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov, si myslí, že 15-tisíc je vzhľadom na situáciu pomerne veľa. „Nie som ekonóm, ale podľa mňa je to relatívne dosť,“ povedal.

Zároveň dodal, že ak sa však nakupujú lieky, ktoré je možné „využiť pre tých pár pacientov, ktorí sú na Slovensku a potrebujú túto liečbu, tak s tým nemám vôbec problém“.

Bamlanivimab však Európskou liekovou agentúrou (EMA) schválený nebol a stále nie je. Vydanie rozhodnutia o registrácii sa predpokladá v júni alebo až v júli. Na Slovensko bol liek napriek tomu dovezený 14. mája v počte 5 000 kusov.

Česi, Maďari aj Nemci

Vo februári tohto roka o bamlanivimab prejavili záujem aj Česi, konkrétne český premiér Andrej Babiš takúto informáciu zverejnil 3. februára na sociálnej sieti Twitter. Prvá dodávka následne do krajiny dorazila 25. februára.

Český ústav na kontrolu liekov vyhodnotil bezpečnosť bamlanivimabu ako dostatočnú na jeho mimoriadne použitie. Liek už medzitým používali aj iné európske krajiny. Maďari hlásili veľmi dobré výsledky, ako prvý členský štát Európskej únie (EÚ) ho nasadilo Nemecko.

O dovoz na Slovensko mal podľa dostupných informácií záujem hlavne infektológ a člen Pandemickej komisie Pavol Jarčuška. O povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku ešte začiatkom marca požiadal aj doktor Ivan Schréter.

Schréter je bývalý hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre infektológiu a tropickú medicínu, ako aj bývalý prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. Túto pozíciu v súčastnoti zastáva práve Jarčuška.

Povolenie na použitie lieku bamlanivimab dostal Schréter od bývalého ministra Mareka Krajčího (OĽaNO) 10. marca 2021.

Skúsenosti zo Slovenska

Hovorkyňa UNLP Monika Krišková portál vZdravotníctve.sk informovala, že monoklonálnu protilátku u nich podávajú pacientom starším ako 65 rokov alebo pacientom z rizikových skupín, ktorí nemajú žiadne alebo majú minimálne príznaky infekcie COVID-19.

Podanie tohto lieku v skorej fáze ochorenia má podľa klinických skúšok vysokú úspešnosť v predchádzaní ťažkému priebehu ochorenia a úmrtiu. Podľa Kriškovej znižuje hospitalizáciu pacientov o 70 percent a zabraňuje vzniku ťažších foriem ochorenia.

Na otázku, aké s ním majú v UNLP skúsenosti Krišková však odpvedala: „Údaje o účinnosti lieku zatiaľ nevieme vyhodnotiť.“ Liek začali podľa jej slov na klinike používať iba tento mesiac.

Ďalšie protilátky

Ministerstvo zdravotníctva popritom naďalej zabezpečuje dostupnosť aj ďalších monoklonálnych protilátok, teda liečiv podobných bamlanivimab, pri ktorých sa Slovensko zapojilo do spoločného obstarávania prostredníctvom Európskej komisie (EK).

Jedným z nich je aj už spomínaný liek s názvom REGNO-COV2, pri ktorom sa registrácia EMA očakáva na jeseň. Liek od biotechnologickej spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals začala EMA posudzovať 1. februára tohto roka.

„Regeneron by mal mať podľa odborníkov širší účinok,“ informovala potrál vZdravotníctve.sk Eliášová. Ide o látku, ktorou sa liečil aj americký prezident Donald Trump. Ten v novembri minulého roka experimentálnu terapiu ocenil.

Rozsiahla štúdia z marca tohto roka ukázala, že rýchle nasadenie tohto lieku môže zabrániť vážnemu priebehu ochorenia COVID-19.

Firma uviedla, že testy viac ako 4 000 diagnostikovaných pacientov preukázali, že REGNO-COV2 zredukoval riziko hospitalizácií alebo úmrtí o 70 percent a skrátil stredný čas zotavovania zo 14 na 10 dní. Otázkou stále ostáva, pre koho tieto lieky budú.

Doktor Šóth, všeobecný lekár pre dospelých v Nitre, pripomína, že tento nákup je treba vnímať v širšom kontexte. „Momentálne sme stále ešte v štádiu klinického skúšania a hľadanie spôsobov, jednak v rámci vakcinácie, ale aj liečby,“ povedal.

Bamlanivimab a REGNO-COV2 prirovnal k liečivám ako ivermektín, ktoré sa vyskúšali, no neosvedčili a bude sa tak pre pacientov s ochorením COVID-19 musieť „hľadať niečo iné“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišDonald TrumpIgor MatovičIvan SchréterMarek KrajčíMarián ŠóthMatej MišíkMonika KriškováPavol JarčuškaRichard SulíkVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ASL Asociácia súkromných laboratóriíEli LillyEMA Európska lieková agentúraFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNIH Národný zdravotnícky inštitútRegeneron PharmaceuticalsUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice