Cieľom Plánu obnovy a odolnosti SR je podľa rezortu zdravotníctva radikálne zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo preto odmieta jeho spochybňovanie.
Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, reštart slovenského zdravotníctva znamená, že sa dajú do pohybu reformy a investície. V ich prepojení, ktoré obsahuje plán obnovy, je cesta ku kvalitnému a ekonomicky udržateľnému zdravotníctvu.
Úžitok budú mať zdravotníci i pacienti
Plán obnovy ráta s optimalizáciou siete nemocníc, reformou prípravy investičných projektov v zdravotníctve aj centralizáciou riadenia najväčších nemocníc. Optimalizovať by sa mala aj sieť akútnej zdravotnej starostlivosti, stanoviť sa má tiež nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Plán obnovy tiež zahŕňa reformu poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast. Na reformy následne nadväzuje investičná činnosť. Patrí sem projektová príprava a projektové riadenie investícií a nemocnice v novej sieti, teda výstavba, rekonštrukcie a vybavenie.
Plán obnovy podľa KDH nerieši prioritné problémy zdravotníctva, ignoruje stanovenie siete nemocníc
Počíta sa aj s digitalizáciou v zdravotníctve, výstavbou a obnovou staníc záchrannej zdravotnej služby, obnoviť sa má aj jej vozový park. Investovať sa má aj do akútnych telemedicínskych služieb a kapacít Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Podporiť sa má aj otváranie nových ambulancií primárnej starostlivosti v nedostatkových oblastiach.
„Z uvedeného zamerania reforiem a investícií je zrejmé, že úžitok z Plánu obnovy a odolnosti budú mať pacienti i samotní zdravotníci bez ohľadu, v akej právnej forme poskytujú zdravotnú starostlivosť. Napríklad investície do nových ambulancií sa týkajú výhradne súkromných ambulancií, keďže tie sú v súkromných rukách,“ konštatovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Ako dodala, odborníci z rezortu zdravotníctva zároveň rokujú s kolegami z ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a so zástupcami Európskej komisie o ďalších zdrojoch na výstavbu zdravotníckych zariadení z nového eurofondového obdobia.
Asociácie sú z Plánu obnovy sklamané
Plán obnovy v oblasti zdravotníctva v piatok na tlačovej besede kritizovala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. Je podľa nej diskriminačný pre ľudí žijúcich v menších mestách. Upozornila na to, že investície majú smerovať len do štátnych zdravotníckych zariadení. Plán obnovy mal podľa nej garantovať lepšie zdravotníctvo, avšak priniesol sklamanie.
Plán obnovy zdravotníctva priniesol sklamanie, podľa Lévyovej je diskriminačný pre ľudí z menších miest
To, že sa plán obnovy má vzťahovať len na štátne zdravotnícke zariadenia, kritizoval aj prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Vníma to ako protiústavný zámer, ktorý je v rozpore s programovým vyhlásením vlády.
Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth vidí obrovský problém v implementácii celého plánu obnovy. Ak sa podľa neho do 18 mesiacov nepodarí implementovať plán obnovy do praxe, žiadne finančné zdroje na Slovensko neprídu. Mnohé časové horizonty, ktoré sú uvedené v pláne obnovy, považuje za absolútne chaotické.