Ministerstvo sa chce zaoberať úpravou a zvýšením samosprávnej funkcie komôr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drucker
Foto: SITA/Marko Erd

Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker vyzval  na sneme Slovenskej lekárskej komory na verejnú diskusiu o prínosoch povinného členstva v lekárskej komore.

Najneskôr v priebehu budúceho roka sa chce ministerstvo zdravotníctva zaoberať úpravou a zvýšením samosprávnej funkcie komôr združujúcich zdravotníckych pracovníkov. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vyzval na XXXIII. Sneme Slovenskej lekárskej komory (SLK) na verejnú diskusiu o prínosoch povinného členstva v lekárskej komore, čo zvýši autoritu a silu SLK pri výkone jej samosprávnych funkcií. Informovala o tom SLK v tlačovej správe.

Prezident SLK Marian Kollár vo svojej reakcii na ministra skonštatoval, že zmeny by mali viesť k zvýšeniu kvality a rešpektu výkonu lekárskeho povolania, ktoré budú v prospech pacientov. Tí podľa neho právom negatívne vnímajú jednotlivé prípady, ktoré poškodzujú dobré meno slovenských lekárov.

Väčšia autorita SLK by mala byť dôležitým nástrojom, ktorý napomôže pozitívnej zmene zdravotnej starostlivosti. “Rozhodujúcou osobou v tomto procese je minister zdravotníctva, u ktorého začínajú a niekedy aj končia naše snahy o dosiahnutie zmien,” skonštatoval prezident SLK.

Nedostatok lekárov a sestier

Delegáti snemu privítali schválenie zákona, ktorým sa upravujú nové pravidlá ambulantnej pohotovostnej služby. Na druhej strane, nedávna novelizácia zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá zvýšila pre poskytovateľov primárneho kontaktu počet ordinačných hodín na 35 týždenne, bola prijatá veľmi negatívne. Preťaženosť lekárov vo vyššom veku môže podľa SLK spôsobiť ich skorší odchod do dôchodku, a tým bude ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

V rámci programu sa delegáti snemu zaoberali aj nedostatkom lekárov a sestier. V diskusiách sa lekári zhodli, že ťažiskovým problémom je nedofinancovanie zdravotníctva. Podľa komory na Slovensku chýba celá jedna generácia lekárov, ktorí odišli do zahraničia kvôli zlým pracovným podmienkam.

V rokoch 2004 až 2012 odišlo podľa SLK do zahraničia približne tritisíc lekárov, ktorí v zdravotníctve chýbajú. „Tento výpadok sa nedá nahradiť v krátkom čase, preto treba začať konať čo najskôr. SLK zatiaľ neregistruje kroky kompetentných inštitúcií, ktoré by vytvorili podmienky pre riešenie tejto situácie v blízkom časovom horizonte,“ píše sa v stanovisku SLK.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora