Ministerstvo upozorňuje na povinnosti pri pozitívnom teste, vydalo dokumenty s odporúčaniami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, testovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Po pozitívnom teste na ochorenie COVID-19 je nevyhnuté kontaktovať svojho všeobecného lekára. Platí to aj v prípade, že pacient nepotrebuje potvrdenie o práceneschopnosti. Pripomenula to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v tlačovej správe.

Pacienti s koronavírusovou infekciou by mali s lekárom konzultovať aktuálny zdravotný stav, ako aj spôsob liečby. K tejto téme Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo na stránke www.standardnepostupy.sk viaceré dokumenty.

Každá domácnosť má mať teplomer

Pokyny pre pacientov a príbuzných opisujú základné zásady karantény a liečby v domácom prostredí, ako aj situácie, kedy je potrebné kontaktovať záchrannú zdravotnú službu. Ďalšími témami sú postupy pri liečbe detí, ako aj opis cesty pacienta s rôznymi príznakmi v ambulancii všeobecného lekára.

Viac o téme: Koronavírus

Hlavná odborníčka ministerstva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková v tejto súvislosti upozorňuje na dôležitosť kontaktovania svojho lekára po pozitívnom PCR teste. Odporúča tiež, aby mal každý v domácnosti teplomer, ľudia s vysokým tlakom aj tlakomer a seniori či ohrozené skupiny aj pulzný oxymeter na prst. Tento prístroj meria množstvo kyslíka, teda saturáciu v krvi. Merať by sa mala na viacerých prstoch. Lekára treba kontaktovať, ak saturácia poklesne pod 94 %. Ak poklesne pod 90 %, je nutné zavolať rýchlu zdravotnú pomoc.

Je potrebné hovoriť o zdravotnom stave

Základné zásady po pozitívnom teste na COVID-19 sú dodržanie karantény, pričom pozitívny antigénový test by sa mal potvrdiť aj PCR testom. Po konzultácii s lekárom by si mal pacient písať poznámky o svojom zdravotnom stave v prípade neskoršieho zásahu záchranárov.

Odporúča sa aj pravidelné meranie teploty dvakrát denne a v rovnakej frekvencii aj meranie tlaku, pulzu a saturácie. Nakazení pacienti by mali mať pripravení tiež zoznam užívaných liekov pre prípad hospitalizácie. Okrem toho je užitočnou radou aj pravidelne vetrať a o svojom zdravotnom stave hovoriť. V prípade zhoršenia zdravotného stavu odborníci odporúčajú konzultáciu s lekárom, prípadne rovno telefonát na linku 112 alebo 155.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Šimková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR