Návšteva u zubára sa predraží, poisťovne rušia zubný benefit

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubný lekár, zubár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.

Potenciál sa vyčerpal

Podľa ministerstva zdravotníctva už splnil svoj edukačný a motivačný účel a jeho poskytovanie v súčasnej podobe bude ukončené k 30. aprílu tohto roka.

„Potenciál zvyšovania preventívnych prehliadok prostredníctvom zubného benefitu sa vyčerpal, je potrebné ho prehodnotiť a nájsť nové verzie benefitov, ktoré budú zacielené na prevenciu,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Ako ďalej argumentuje jej rezort, benefity sú financované z toho istého zdroja ako zdravotná starostlivosť, to znamená zo zdravotných odvodov a platieb za poistencov štátu. Je preto dôležité, aby uvedené zdroje prinášali maximálnu hodnotu za peniaze pre pacienta.

Do konca apríla teda platia individuálne kritériá jednotlivých zdravotných poisťovní pre preplatenie benefitu. Súvisiace žiadosti, ktoré spĺňajú všetky kritériá stanovené príslušnou zdravotnou poisťovňou, budú riadne vybavené.

Na benefit dali vyše sto miliónov

Zdroje, ktoré mali zdravotné poisťovne plánované využiť na úhradu zubného benefitu do konca roku 2024, budú v súlade s vyhláškou o programovom rozpočtovaní presunuté na úhradu inej potrebnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Ako priblížila Asociácia zdravotných poisťovní SR, poisťovne poskytli od roku 2019 zubný benefit takmer dvom miliónom poistencom v hodnote viac ako 100 miliónov eur.

Počas existencie benefitu v rokoch 2019 až 2023 sa zlepšilo nielen orálne zdravie Slovákov, ale aj ich účasť na preventívnych prehliadkach.

Vďaka spojeniu benefitu s absolvovaním preventívnej prehliadky u všeobecného lekára sa zvýšila účasť poistencov na prevencii o 12 %.

Budú hľadať efektívne alternatívy

Cieľom navrhovanej revízie benefitov je podľa rezortu zdravotníctva nájsť ich adekvátne alternatívy, ktoré budú efektívne tak pre pacientov ako aj pre zdravotný systém.

„Môžem vás však uistiť, že každá zdravotná poisťovňa pracuje na príprave svojich nových užitočných benefitov,“ prisľúbila výkonná riaditeľka asociácie Dajana Petríková.

Zdravotné poisťovne sú podľa nej presvedčené, že podpora prevencie má nezastupiteľné miesto vo zvyšovaní kvality života poistencov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dajana PetríkováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Asociácia zdravotných poisťovní SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR