Ministerstvo zdravotníctva začína s očkovaním proti ďalším subvariantom Omikron

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Od pondelka 17. októbra sa začalo v očkovacích centrách na Slovensku očkovanie najnovšou adaptovanou vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, ktorá poskytuje zvýšenú ochranu proti aktuálne najviac rozšírenému subvariantu omikron.

Posilňujúce (booster) dávky

Vakcína je určená len pre posilňujúce (booster) dávky, preto je možné ju podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19. Rezort zdravotníctva o tom informoval v tlačovej správe.

Viac o téme: Koronavírus

Prihlásiť sa na očkovanie touto vakcínou je možné cez webovú stránku korona.gov.sk alebo prostredníctvom telefonátu na call centrum NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií).

Očkovanie bez registrácie

Ak záujemca zadá pri registrácii preferované očkovacie centrum iné ako tie, ktoré sú uvedené v zozname, presunie sa do tzv. čakárne a termín v ním zvolenom očkovacom centre sa mu pridelí hneď, ako to bude možné. Naďalej je možné aj očkovanie bez registrácie. Zoznam centier je zverejnený na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Vakcína na subvariant BA.4-5 od spoločnosti Pfizer-BioNTech môže byť podaná ako prvá alebo druhá posilňujúca dávka, osobám starším ako 12 rokov, najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky. Osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.

Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ako aj pre rizikové skupiny. Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V. Okrem aplikácie posilňujúcich dávok je stále možné očkovanie v základnej schéme, teda podanie prvej a druhej dávky pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií