Monoklonálne protilátky už na Slovensku dostali tisíce ľudí, liečba infikovaných koronavírusom je nákladná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Monoklonálne protilátky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Monoklonálne protilátky boli zatiaľ podané viac ako 6 000 pacientom s ochorením COVID-19. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že v nemocniciach, kde boli podávané monoklonálne protilátky, bola pozorovaná znížená frekvencia stavov vyžadujúcich si následnú hospitalizáciu.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Dodala, že spolu za roky 2021 a 2022 rezort na lieky pre COVID pacientov minie sumu 99 739 650 miliónov eur.

Redukcia hospitalizácií

V súčasnosti dostupné údaje z výsledkov klinických skúšaní nových liekov priamo poukazujú na významnú redukciu hospitalizácií. U pacientov, ktorí boli liečení novými liekmi, bolo tiež pozorované výrazné zníženie počtu úmrtí.

Viac o téme: Koronavírus

Masívnejší nákup nových liekov, najmä priamo pôsobiacich antivirotík, a ich razantné farmakoterapeutické nasadenie v populácii, by mohol podľa rezortu okrem toho priniesť aj efekt výrazného zníženia počtu závažne chorých pacientov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Ministerstvo zdravotníctva plánuje efektívne využívať nové lieky na ochorenie COVID-19 na odľahčenie nemocničnej siete. Vyššou zaočkovanosťou by sme však vedeli ušetriť milióny eur a predísť ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 u tisícok pacientov,” doplnila Eliášová.

Ministerstvo nakúpi antivirotiká

Liečba COVID pacientov je naozaj nákladná. Rezort pre nich v roku 2021 doposiaľ zabezpečil liečivá bamlanivimab, bamlanivimab v kombinácii s etesevimabom, liek Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir, liek Ronapreve obsahujúci liečivá kazirivimab a imdevimab, ako aj liek Veklury, ktorého účinnou zložkou je remdesivir.

Objem nakúpených liekov je aktuálne 56 460 liečebných cyklov za celkovo 41 396 150 eur. Koncom tohto roka sa zároveň plánuje nákup ďalších liekov na december 2021 a rok 2022 v hodnote 58 343 500 eur.

Ministerstvo na základe rozhodnutia vládneho kabinetu nakúpi priamo pôsobiace antivirotiká a monoklonálne protilátky, konkrétne ide o lieky Lagevrio a Ronapreve. V pláne je tiež zaobstarať liek Paxlovid zo skupiny priamo pôsobiacich antivirotík, a tiež lieku Veklury.

„Naďalej však platí, že očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, väčšina pacientov má po nakazení sa žiadne alebo len mierne príznaky. Navyše, náklady na nákup vakcíny pre jednu osobu predstavujú len zlomok z ceny liekov pre pacientov, ktorí ochoreli na COVID-19,” dodala Eliášová na záver.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR