Možnosť prenosu koronavírusu z matky na plod nie je dokázaná, dojčiť dieťa môže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tehotná žena, rúško
Tehotné ženy sú koronavírusom ohrozené viac ako bežná populácia. Foto: ilustračné, Getty images

Množstvo naliehavých otázok vyvolal prípad z Veľkej Británie, keď krátko po pôrode zistili koronavírus matke aj jej novonarodenému dieťaťu. Britskí lekári tvrdia, že tak, ako ešte veľmi veľa nevieme o samotnom koronavíruse a o tom, ako sa správa, nevieme zatiaľ spoľahlivo povedať ani to, či je možné, že sa prenáša na plod tehotnej matky.

Ľahké alebo stredne ťažké príznaky

Britská Kráľovská spoločnosť pôrodníkov a gynekológov (RCOG) však v nedeľu vydala odporúčania pre tehotné ženy a čerstvé mamičky. Podľa nich „to nevyzerá, že by (tehotné ženy – pozn. SITA) mali po nakazení koronavírusom vážnejšie ťažkosti v porovnaní s celkovou situáciou“.

Viac o téme: Koronavírus

Naopak, podľa RCOG „je predpoklad, že veľká väčšina tehotných žien pocíti iba ľahké alebo stredne ťažké príznaky podobné chrípke či prechladnutiu“.

Hoci sa možnosť, že koronavírus sa môže na dieťa preniesť už v brušku, zatiaľ nedá spoľahlivo vylúčiť, podľa RCOG nie je veľmi pravdepodobná.

Cez materské mlieko sa neprenáša

V súvislosti so spomenutým prípadom sa pritom snažia zistiť, či sa dieťa nakazilo pred narodením alebo až po ňom.

„Zatiaľ nie sú dôkazy o tom, že by vírus mohol napadnúť vaše vyvíjajúce sa dieťa počas vášho tehotenstva. Je preto nepravdepodobné, že to, že tento vírus máte, môže spôsobiť nejaké abnormality u vašich detí,“ uvádza spoločnosť.

Britskí gynekológovia tiež ubezpečujú, že ženy, ktoré majú koronavírus, môžu dojčiť, keďže jeho prenos na dieťa cez materské mlieko nebol dokázaný. Mali by sa však pri dojčení vyvarovať kašľania a pred ním aj po ňom by si mali umyť ruky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie RCOG Kráľovská spoločnosť pôrodníkov a gynekológov