Slovenský healthtech startup MultiplexDX zaoberajúci sa vývojom precíznej onkologickej diagnostiky získal minulý týždeň ako prvá firma v histórii SR grant z prestížnej celoeurópskej schémy EIC Accelerator.
Diagnostický test Multiplex8+, ktorý podporila Európska inovačná rada (EIC) 3 miliónmi eur, zvýši presnosť diagnózy rakoviny prsníka z dnešných 50 – 70 % na 98 %.
Prvý úspešný uchádzač zo Slovenska
MultiplexDX uspel v prestížnej grantovej schéme EIC Accelerator ako jedna zo 75 firiem spomedzi 1 852 prihlásených z celej EÚ. Je to prvýkrát, čo sa slovenskej firme podarilo uspieť v tomto celoeurópskom programe zameranom na podporu inovácií a R&D.
EIC navyše podporila projekt predklinických skúšok diagnostického testu Multiplex8+ maximálnou možnou čiastkou 2,5 mil. eur. a 0,5 mil. eur musí zabezpečiť z vlastných zdrojov.
Odborná komisia podporila projekt Multiplex8+ pre jeho prínos v presnosti diagnostiky jednej z najrozšírenejších foriem rakoviny – rakoviny prsníka.
Do praxe by mohol prísť v roku 2023
Grant je určený na predklinické skúšky diagnostického testu Multiplex8+. Tím MultiplexDX ho bude overovať na 4 000 archívnych vzorkách tkanív z Rakúska, Islandu, Českej republiky a Slovenska.
Ak sa doterajšie priaznivé výsledky novej diagnostiky potvrdia, počíta projekt s nasadením do klinickej praxe už v roku 2023. „Veríme, že po overení v predklinickom skúšaní bude Multiplex8+ pomáhať onkologickým pacientom tu na Slovensku, ale samozrejme počítame aj s aktivitami zameranými na globálny zdravotnícky segment,“ hovorí Peter Kilián, COO MultiplexDX.
MultiplexDX získala investíciu 1 mil. eur
V súčasnosti sa chybovosť diagnostiky tohto typu rakoviny pohybuje až na úrovni 30 – 50 %.
„Lepšia možnosť vizuálnej diagnostiky a krížová kontrola s testami génov pri Multiplex8+ prináša ďaleko lepšie výsledky. Presnosť našej diagnostiky dosahujúca až 98 % poskytne onkológom presnejšie informácie o zhubnom tkanive a teda umožní aj nastaviť efektívnu a personalizovanú liečbu,“ vysvetľuje zakladateľ a CEO MultiplexDX Pavol Čekan.
Zakladajú Onkologický klaster Slovensko
Úspech MultiplexDX, ale aj ďalších diagnostických startupov ako je Glycanostics, podľa Čekana dokazuje, že slovenský výskum a vývoj v oblasti inovatívnej diagnostiky a liečby má celosvetový potenciál.
Aj preto sa MultiplexDX rozhodol v spolupráci s ďalšími healthtech startupmi, výskumníkmi, lekármi a ďalšími organizáciami založiť Onkologický klaster Slovensko.
Október je mesiacom prevencie rakoviny prsníka
„Slovensko patrí medzi krajiny s nízkou mierou prežitia onkologického ochorenia. Pri peniazoch, ktoré na obyvateľa dávame na zdravotníctvo, by sme mali zachraňovať výrazne viac pacientov s týmto ochorením,“ vysvetľuje motiváciu P. Čekan.
Založenie klastru je plánované na rok 2020. Jeho hlavnými cieľmi je zlepšiť dostupnosť experimentálnej liečby pre onkologických pacientov na Slovensku, vytvorenie ekosystému pre výskum a vývoj v oblasti healthtech, ale aj pre tvorbu politík v oblasti inovatívnej liečby onkologických ochorení.
Chcú zvýšiť aj potenciál výskumu
„Dostupnosť klinických štúdií na Slovensku je veľmi nízka. Práve klinické štúdie sú kľúčové pre prístup pacientov k novým liekom a metódam liečby,“ uviedol Kilián.
Onkologický klaster Slovensko by mal zvýšiť aj potenciál výskumu v tejto oblasti, podobne ako v Oslo Cancer Cluster, ktorého členom je aj slovenský MultiplexDX.
„Verím, že vďaka aktívnemu pôsobeniu na legislatívne prostredie a rozvoj ekosystému startupov zameraných na medicínu si vieme na Slovensku vychovať a udržať špičkových vedeckých a medicínskych pracovníkov,“ uzavrela viceprezidentka pre stratégiu MultiplexDX Petra Lipnická.