Správa Vakeras zorales – Hovoríme nahlas zachytáva skúsenosti 38 rómskych žien so zdravotnou starostlivosťou
Rómske ženy na Slovensku tvrdia, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti o reprodukčné zdravie sú vystavené diskriminácii, segregácii a hrubému zaobchádzaniu.
Agentúru SITA o tom informovala terénna pracovníčka Agáta Duchoňová z Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá spolu s Centrom pre reprodukčné práva vypracovala správu, v ktorej rómske ženy o problémoch hovoria.
Správa Vakeras zorales – Hovoríme nahlas zachytáva skúsenosti so zdravotnou starostlivosťou 38 rómskych žien z marginalizovaných komunít, ktoré uviedli, že zažívajú diskrimináciu a násilie v zariadeniach gynekologickej a pôrodnej starostlivosti na východnom Slovensku.
Segregácia, zanedbávanie, hrubé zaobchádzanie
Viaceré z nich popísali prípady segregácie, zanedbávania starostlivosti, hrubé zaobchádzanie počas pôrodu a upozornili na nedostatky súvisiace s informovaným súhlasom.
„Rómske ženy nám často hovoria o ponižovaní, verbálnych útokoch, nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, o neposkytnutí dostatočných informácií či segregácii na pôrodníckych oddeleniach,“ povedala Duchoňová.
„V našej správe sme situáciu v tejto oblasti podrobnejšie zdokumentovali. Veríme, že pritiahne pozornosť verejnosti aj zodpovedných štátnych inštitúcií, ktoré by mali konať a prijať účinné opatrenia smerujúce k zmene,“ uzavrela.
Navrhli kroky na zlepšenie
Mimovládne organizácie preto štátnym inštitúciám odporúčajú podniknúť niekoľko krokov, aby zabezpečili rešpektovanie práv rómskych žien.
Navrhujú napríklad zaviesť účinné opatrenia na riešenie systémovej diskriminácie a investovať do programov na zlepšenie prístupu rómskych žien ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti.
„Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti o reprodukčné zdravie by sa s rómskymi ženami malo zaobchádzať dôstojne a s rešpektom,“ povedala regionálna riaditeľka európskeho programu v Centre pre reprodukčné práva Leah Hoctorová.
Ako dodala, slovenská vláda musí podniknúť konkrétne kroky, aby rómske ženy dostali starostlivosť, ktorú potrebujú, a to bez rodovej a rasovej diskriminácie.
Poradňa pre občianske a ľudské práva je mimovládna organizácia so sídlom v Košiciach, založená v roku 2001, ktorá prostredníctvom svojich aktivít presadzuje obhajobu ľudských práv na Slovensku. Správa Vakeras zorales – Hovoríme nahlas vychádza z rozhovorov s 38 rómskymi ženami, ktoré žijú v štyroch sociálne vylúčených rómskych komunitách v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Prešov.