MZ: Na stratifikácii nemocníc pracujeme veľmi precízne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: Thinkstock

Materiál o stratifikácii je aktuálne vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej pracuje na projekte stratifikácie nemocníc veľmi precízne a pedantne.

„Nakoľko ide o prelomový krok po 14 rokoch, ktorý je tak potrebný pre skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, považujeme za nevyhnutné, aby bol doprecizovaný do detailov,“ uviedla hovorkyňa pre agentúru SITA.

Cieľom ministerstva je, aby projekt viedol ku skvalitneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta. Materiál o stratifikácii je aktuálne vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní.

Eliášová: Sme v termíne

Ministerstvo už informovalo o tom, že materiál o stratifikácii má byť predložený do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu prvého kvartálu tohto roka. „Preto sme za to, že sme v termíne, ktorý sme aj oficiálne garantovali,“ zhodnotila Eliášová.

Projekt stratifikácie je podľa ministerstva jednou z najzásadnejších zmien v oblasti lôžkovej zdravotnej starostlivosti, jej cieľom je efektívnejšie využitie lôžkových kapacít, kvalitnejšia a bezpečnejšia zdravotná starostlivosť pre pacienta, ale zároveň posilnenie lôžok na poskytovanie dlhodobej starostlivosti.

Pacient tak v budúcnosti bude mať podľa rezortu kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť a následne sa bude doliečovať bližšie k miestu svojho bydliska.

„Na stratifikácii sme spolupracovali so všetkými zdravotnými poisťovňami, analytickými jednotkami a s odbornými spoločnosťami tak, aby v nej rezonoval medicínsky rozmer a v žiadnom prípade nebola na úkor poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodala Eliášová.

Skvalitnenie ústavnej zdravotnej starostlivosti

V roku 2018 predstavilo MZ koncepciu stratifikácie nemocníc, ktorej cieľom je do roku 2030 výrazne skvalitniť ústavnú zdravotnú starostlivosť.

V súčasnosti existujú medzi nemocnicami veľké rozdiely v kvalite, nový projekt by mal podľa informácií zverejnených na stránke ministerstva zabezpečiť vysokú úroveň starostlivosti vo všetkých nemocniciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR