MZ: Pacienti sa pri výbere nemocnice rozhodujú podľa kvality liečby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: Thinkstock
Najmenej dôležitá je pre nich vzdialenosť od miesta bydliska.

Kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby sú pre pacientov najdôležitejším kritériom pri výbere nemocnice. Vyplýva to z prieskumu pre projekt stratifikácie.

Prieskum agentúry MNFORCE, do ktorého sa vo februári zapojila reprezentatívna vzorka 1 000 respondentov, ukázal, že u Slovákov pri plánovaní zákroku najviac zaváži kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby danej nemocnice.

Naopak, najmenej dôležitá je pre nich pri výbere nemocnice jej vzdialenosť od miesta bydliska.

Radšej budú cestovať

Respondenti mali hodnotiť kritériá pri výbere nemocnice od 1 (najvyššia priorita) po 6 (najnižšia priorita). Možnosť „kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby v danej nemocnici“ mala priemernú známku 1,9. Vzdialenosť nemocnice od miesta bydliska získala známku 4,27.

Stratifikacia_prieskum_kvalita1.jpg
Zdroj: MZ SR

Mnohým pacientom nerobí problém vycestovať do nemocnice vzdialenejšej viac ako 30 minút od domova, pokiaľ dostanú záruku naozaj dobrého výsledku vykonanej operácie. Potvrdil to aj prieskum, kde túto možnosť uviedlo 67 % respondentov.

Stratifikacia_prieskum_kvalita2.jpg
Zdroj: MZ SR

V rámci stratifikácie zostane podľa ministerstva garantovaná dostupnosť lokálnej nemocnice do 30 minút dojazdového času pacienta presne tak, ako je to aj dnes.

Následná starostlivosť

Projekt premeny nemocníc počíta so vznikom úplne nového typu nemocnice, a to Nemocnice následnej starostlivosti. Do roku 2030 malo postupne vzniknúť minimálne 3 000 špecializovaných lôžok dlhodobej starostlivosti po celom Slovensku.

„Zároveň s tým budeme zavádzať nový prístup k dlhodobej starostlivosti,“ informovala výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková. Ako dodala, po novom sa bude pacient doliečovať čo najbližšie k miestu svojho bydliska. To zároveň uľahčí navštevovanie príbuzného rodinnými príslušníkmi počas celého obdobia doliečovania.

„Operácia či ťažká choroba si totiž zväčša vyžaduje viac času na zotavenie, než je nemocnica schopná pacientovi zabezpečiť. Tá potrebuje svoje lôžkové kapacity uvoľniť pre akútne stavy. Pacient je preto na doliečovanie odoslaný do domácej starostlivosti. Sám alebo za pomoci blízkych si však väčšinou nedokáže zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť bez straty príjmu,“ píše sa v tlačovej správe.

Podľa prieskumu si až 80 % Slovákov myslí, že pacient má nárok na profesionálnu doliečovaciu starostlivosť čo najbližšie k miestu bydliska. A to až do času, keď je opätovne schopný postarať sa o seba sám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať