Ministerstvo zdravotníctva SR v auguste podrobnejšie predstavilo reformu ambulantného sektora. V rámci návrhu priznalo, že na Slovensku chýba viac ako 450 praktických lekárov pre dospelých, aj deti a dorast.
Aby tento nedostatok vyriešili, rozhodli sa zamerať na finančnú motiváciu. Podporu v celkovej hodnote 10 miliónov eur majú pritom dostať nielen noví lekári prichádzajúci do systému, ale už aj existujúci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.
Reforma všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti musí prebiehať ruka v ruke, upozorňuje ZAP
Cieľom rezortu je tiež definovať nedostatok lekárov na regionálnej úrovni a podporiť najmä okresy, v ktorých pacienti nemajú adekvátny prístup k zdravotnej starostlivosti. Kde však chcú vziať sestry, ktoré budú v novovzniknutých ambulanciách pracovať?
Mínus 14-tisíc sestier
Praktický lekár bez zdravotnej sestry fungovať nevie a nemôže. No aj keď stovky všeobecných lekárov na Slovensku chýbajú, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) upozorňuje, že sestier chýba celkovo až 14-tisíc.
Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) tvrdí, že myslia aj na to. „Sestry, samozrejme, budeme riešiť tiež, máme pripravených niekoľko opatrení počnúc rozpočtom na budúci rok, kde sa bavíme o zvyšovaní platov sestier,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk.
Ministerstvo chce podporiť ambulantný sektor, pomôcť majú príspevky i viac kompetencií (video)
Okrem finančnej motivácie chce tiež rezort sestrám ponúknuť rozšírenie kompetencií, čo by jednak zefektívnilo ich prácu, ako aj zvýšilo komfort pacientov. V neposlednom rade by to odbremenilo samotných ambulantných lekárov.
„Hovoríme tiež o rozšírení a prijímaní vyššieho počtu sestier na jednotlivé študijné odbory,“ povedal Lengvarský o ďalšom kroku, ktorý plánujú na ministerstve spraviť s cieľom podpory zdravotných sestier.
Výhody v cudzine
V zahraničí sa zdravotné sestry motivujú aj mnohými ďalšími spôsobmi. Napríklad vo Švajčiarsku sa v niektorých veľkých nemocniciach hlavne kvôli sestrám zriaďujú materské škôlky. Je to výhodné pre obe strany.
Prejde skôr optimalizácia siete nemocníc či stratifikácia? Analytik Smatana sa prikláňa k prvej možnosti
Zdravotné sestry s malými deťmi často pracujú na čiastočné úväzky, lebo si nemôžu dovoliť platiť za drahé súkromné jasle či škôlky. Ak však existuje takéto zariadenie priamo v nemocnici, môžu pracovať na plný úväzok a navyše majú deti „po ruke“.
Rozdiel v prístupe k zdravotným sestrám je však badateľný už aj medzi rôznymi nemocnicami v rámci Slovenska. Nemocnice v súkromných rukách vedia sestrám často ponúknuť nielen lepšie platové podmienky, ale hlavne efektívnejší systém práce.
Zdravotné sestry musia totiž často riešiť administratívu, ktorá predstavuje mrhanie kvalifikované času. V ešte nedostavanej Nemocnici Svet zdravia Bratislava-Bory napríklad lákajú nové sestry práve na prísľub menšej administratívnej záťaže.
Rozdiely na Slovensku
Prijať potrebujú 900 sestier, čo naozaj nie je málo. V závislosti od typu ošetrovacej jednotky budú pracovať v osem alebo 12-hodinových zmenách. Na 35 hospitalizovaných pacientov vychádzajú dve sestry a dvaja zdravotnícki asistenti.
Počas dennej zmeny od siedmej do 15-tej hodiny by na každej ošetrovacej jednotke mala pôsobiť ešte aj jedna sestra na výpomoc. Aj keď počet pacientov bude na každú sestru viac-menej rovnaký ako inde, mali by byť úplne odbremenené od prevádzkových činností.
Začína sa legislatívny proces k veľkej reforme zdravotníctva, nemocničnú starostlivosť chcú rozdeliť
Ako príklad uvádza prípravu a kontrolu dávkovania liekov, ktorú bude mať v novej nemocnici na starosti centrála prípravovňa liekov. Zabezpečovať zdravotnícky materiál bude takisto miesto sestier poverený manažér.
Vďaka systému plávajúcich lôžok, v rámci ktorého nebudú hospitalizačné oddelenia organizované podľa špecializácie, no pacienti s rôznymi diagnózami budú ležať na univerzálnych ošetrovacích jednotkách, by tiež mali ubudnúť nadčasy.
Iné motivácie
Iné nemocnice na Slovensku vo svojich inzerátoch ponúkajú náborové príspevky až do 4 000 eur, zabezpečenie ubytovania, príspevok na cestovanie, jubilejné odmeny či príspevok zamestnávateľa do III. piliera.
Lekárka komora má výhrady k novele zákona o liekoch, návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu neušetrí peniaze
Napriek tomu v systéme chýba každým rokom viac a viac zdravotných sestier. Pandémia ochorenia COVID-19 celú situáciu ešte skomplikovala, za sedem mesiacov roku 2021 odišlo zo systému 1 254 sestier, pričom ich doň vstúpilo len 172, ako uvádza SKSaPA.
Či túto kritickú situáciu vyriešia plánované opatrenia ministerstva zdravotníctva jasné nie je, avšak kritici rezortu o tom pochybujú. Nedostatok zdravotníckeho personálu však nie je problémom iba na Slovensku.
Európska komisia (EK) odhaduje, že v krajinách Európskej únie (EÚ) bude chýbať viac ako 590-tisíc sestier.