Schválenie navrhovaného rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok môže spôsobiť nielen nedostupnosť zdravotníckych pomôcok, ale aj horší prístup pacientov k zdravotnej starostlivosti.
V konečnom dôsledku na negatíva štátneho rozpočtu v sektore zdravotníctva doplatí pacient. V tlačovej správe na to upozorňuje Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.
Pacient nedostane zdravotnú starostlivosť
„Aktuálny návrh financovania zdravotníctva v roku 2023 považujeme za nedostatočný a existuje dôvodná obava, že pacient nedostane adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ vyjadrila sa k situácii výkonná riaditeľka asociácie SK+MED Katarína Danková.
Asociácia nesúhlasí s navrhovaným štátnym rozpočtom pre zdravotníctvo z niekoľkých dôvodov. Za kľúčový problém považuje výšku platby za poistencov štátu.
„Platba za poistencov štátu zostáva na úrovni schváleného rozpočtu v roku 2022. Táto suma tak vôbec nezohľadňuje nárast nákladov v súvislosti s energetickou krízou,“ tvrdí Danková.
Obavy má predovšetkým z nesplácania úhrad za dodaný tovar. Zatiaľ čo doteraz boli úhrady po splatnosti 365 dní, teraz to môže podľa nej v praxi znamenať aj 2 až 3 roky, čo môže byť pre tento segment likvidačné.
Zmätočný postoj Lengvarského
Ak štát podľa nej nebude reagovať na narastajúce náklady v súvislosti s energetickou krízou, v konečnom dôsledku to bude pacient, ktorému sa nedostane takej starostlivosti, na akú má nárok.
Za návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025 na piatkovom rokovaní vlády nakoniec hlasoval aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).
V utorok pritom tvrdil, že návrh budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo je pre rezort zdravotníctva aj pre profesné a pacientske organizácie neakceptovateľný. Dúfal, že prvotný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo sa ešte upraví.
Využitie kovidovej rezervy
„Stretli sme sa s predstaviteľmi ministerstva financií a vyvrátili naše obavy,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva po piatkovom rokovaní vlády.
Ako ďalej uviedol, z kapitoly všeobecná pokladničná správa pôjde navyše do verejného zdravotného poistenia 340 miliónov eur.
„Okrem toho finančné prostriedky, ktoré budeme potrebovať z kovidovej rezervy a nepoužijeme, tak po analýze budú uvoľnené do verejného zdravotného poistenia,“ povedal Lengvarský. Tvrdí, že aj vďaka týmto prísľubom od rezortu financií s rozpočtom na budúci rok súhlasil.