Vzniku nového pracoviska predchádzalo vytvorenie Osteopedu, skupiny odborníkov pre detskú osteológiu
Na novovzniknutom denzitometrickom pracovisku v Centre pre detskú osteológiu vyšetrili od januára 230 detských pacientov.
Deti so všetkými kostnými metabolickými problémami a osteoporózou zo Slovenska tak môžu byť vyšetrené na jednom mieste, zhodnotil prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Milan Kokavec na tlačovej besede.
Takéto pracovisko na Slovensku doposiaľ nebolo.
Pomáhajú aj predčasne narodeným
Vzniku nového pracoviska predchádzalo vytvorenie Osteopedu, skupiny odborníkov pre detskú osteológiu, v roku 2015. Tí sa v rámci svojej špecializácie zaoberajú poruchami metabolizmu kostí a kostnými ochoreniami.
„Je rozdiel, keď stav pacienta zhodnotí desať ľudí, ako keď to zhodnotí lekár, ktorý má na pacienta čas päť minút,“ uviedol Kokavec.
Kostné zdravie lekári sledujú u detí všetkých vekových kategórií vrátane predčasne narodených detí, kedy sa dôležité látky ako vápnik či fosfor nepresunú z tela matky do plodu. Preto je aj u nedonosených detí zvýšené riziko osteopénie (predstupeň osteoporózy).
Detskí pacienti môžu mať problém aj s prijímaním vápnika a vitamínu D. Osteopénia môže vzniknúť aj užívaním liekov, ktoré sú síce veľmi účinné, no môžu mať nepriaznivý vplyv na metabolizmus kostí.
Denzitometrické vyšetrenie preveruje kostný metabolizmus detí. Uskutočňuje sa viacerými spôsobmi: „U malých detí to robíme sonograficky, u väčších pomocou denzitometrického prístroja,“ vysvetlila Ľubica Tichá, lekárka Detskej kliniky LF a NÚDCH , ktorá vyhodnocuje denzitometrické vyšetrenia.
Radiačná záťaž je minimálna
Zariadenie je v NÚDCH a môžu ním vyšetrovať deti, ktoré sú už schopné ležať pätnásť minút na jednom mieste.
Počas vyšetrenia sa kostné tkanivo skúma röntgenovým žiarením, ktoré zodpovedá ožiareniu v lietadle pri prelete cez Atlantický oceán. Je preto podľa Tichej bezpečné.
Dobudovaním pracoviska sa však spolupráca Detskej kliniky LF UK a NÚDCH nekončí. Pokračuje projektom tranzitných kliník.
Tie sú už dobre etablované v zahraničí. Zabezpečujú prechod od adolescentných pacientov, o ktorých sa starajú pediatri, k špecialistom pre dospelých. Toto obdobie je citlivé na zhoršenie zdravotného stavu pacienta. Detskí pacienti tak plynule prejdú na pracovisko pre dospelých.
Podľa Kokavca je realizácia projektu otázkou niekoľkých mesiacov.