Na Slovensku budú platiť nové COVID-19 obmedzenia. Ako bojujú s pandémiou ostatné európske krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Virus Outbreak Europe Intensive Care
Prísne epidemiologické opatrenia dodžiavajú aj iné európske štáty. Foto: SITA/AP

Od 8. marca sa na Slovensku opätovne sprísnia epidemiologické opatrenia na boj proti ochoreniu COVID-19. Vláda tak reaguje na nezlepšujúcu sa pandemickú situáciu, v rámci ktorej sme uplynulý týždeň prekročili hranicu 300-tisíc potvrdených prípadov.

Viac o téme: Koronavírus

Medzi schválené opatrenia patrí zrušenie výnimky, ktorá povoľuje osobám pozitívnym na COVID-19 vychádzať z domu napríklad kvôli nákupu potravín. Výnimkou bude už len návšteva lekára či lekárne. Ruší sa tiež výnimka na vychádzku do prírody mimo okresu.

Respirátory miesto rúšok

Vláda si zároveň kladie za cieľ distribuovať testy na koronavírus do domácností, pričom pozitívne výsledky samotestovania by sa mali overovať PCR testom. Zaviesť sa má COVID príplatok, ktorý má motivovať členov domácnosti k striktnému dodržaniu karantény.

Tiež sa navrhuje zacieliť testovanie aj na osoby v ohniskách či potenciálnych ohniskách nákazy, akými sú pracoviská a školy. Rúška zároveň nahradia respirátory FFP2 bez filtra, najprv v obchodoch a v hromadnej doprave, od 15. marca aj v interiéroch.

Sprísnenia sa aj kontroly štátnych hraníc a zavedie sa podmienka 72-hodinového negatívneho testu pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín či podmienka e-karantény do konca apríla.

Je to nutné?

V prípade, že sa do 21. marca nedosiahne žiadaný a všetkými želaný efekt opatrení, začne sa príprava na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a úplné uzavretie krajiny.

Cieľom celkovo desiatich okruhov opatrení, ktoré v nedeľu schválila vláda, má byť zastavenie nárastu hospitalizácií v nemocniciach a spomalenie šírenia vírusu SARS-CoV-2. Sú takéto opatrenia nutné?

Ak vezmeme do porovnania napríklad našu najhoršiu štatistiku, a to počet nových úmrtí na COVID-19 na milión obyvateľov, tak Slovensko je vo svetovom rebríčku na prvom mieste, a to nielen za posledný týždeň, ale aj posledné dva týždne, tri týždne a aj za posledných 28 dní.

Je teda zrejmé, že niečo robiť musíme. Navyše, väčšina štátov pristúpila k prísnym reštrikciám ešte skôr ako Slovensko.

Na grafe vytvorenom Johns Hopkins University vidno krivky doterajšieho vývoja pandemickej situácie vo vybraných štátoch Európy. Všetky štáty, ktorých krivka sa za posledné obdobie dvíha, pristúpili k sprísneniu opatrení. Najhoršie sú na tom aktuálne Česi.

Vývoj COVID 19 vo vybraných európskych štátoch
Vývoj pandémie ochorenia COVID-19 vo vybraných európskych štátoch Foto: Johns Hopkins University www.bbc.com

Česko

Česi vzhľadom na situáciu minimálne do 27. marca predĺžili núdzový stav. Od polnoci z nedele na pondelok už obyvateľom nestačia doma vyrobené rúška, potrebné sú respirátory či chirurgické rúška. Ochranné štíty môžu používať len učitelia.

Aj u našich západných susedov platí 14-dňová karanténa po pozitívnom výsledku PCR testu, pri pozitívnom antigénovom teste sú však podmienkou karantény aj príznaky ochorenia COVID-19. Osoby v kontakte s pozitívnym musia takisto absolvovať karanténu.

Na test sa majú dostaviť medzi piatym a siedmym dňom, najneskôr však do 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. V 14-dňovej karanténe musia, rovnako ako u nás, zostať aj napriek negatívnemu výsledku testu.

Na nákup smú ísť Česi len v rámci okresu a na prechádzku alebo športovať len na území svojej obce. Venčenie psov je možné iba vo vzdialenosti do 500 metrov od bydliska.

V Česku tiež zatvorili škôlky aj školy, pohyb medzi okresmi je zakázaný a spoločnosti a továrne, ktoré ostali otvorené, majú nariadené hromadné testovania svojich zamestnancov. Na dodržiavanie opatrení bude dohliadať 30-tisíc vojakov, policajtov a colníkov.

Rakúsko

Rakúšania majú takisto lockdown, v rámci ktorého platí zákaz vychádzania od 20:00 do 6:00 ráno. Vo verejnej doprave a na verejných priestranstvách je nutné mať respirátory FFP2. V týchto dňoch sa budú opatrenia opäť prehodnocovať.

Turizmus a cestovanie za zábavou nie sú umožnené ani domácim, ani cudzincom. Lanovky a lyžiarske strediská sú síce otvorené, no hotely sú zatvorené a reštaurácie či bary môžu ponúkať iba donášku či jedlo so sebou.

Obchody, múzeá, knižnice a zoologické záhrady sú otvorené, všetci návštevníci ale musia mať masky FFP2. Všetky ostatné kultúrne a rekreačné zariadenia, ako sú divadlá, kiná, telocvične, bazény a zábavné parky, sú zatvorené.

Udalosti ako koncerty či divadelné hry sú zrušené. Kaderníci a poskytovatelia podobných služieb môžu mať otvorené, u zákazníkov sa však vyžadujú negatívne výsledky testov.

Spojené kráľovstvo

V Spojenom kráľovstve platí celonárodný lockdown, ktorý sa chystajú 8. marca výrazne zjemniť. Počet prípadov ochorení COVID-19 tam totiž začal klesať. Opäť tak otvoria školy a centrá voľného času pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre.

Od pondelka 8. marca tiež bude pre Britov možné nielen cvičiť v exteriéri, ale aj s jednou ďalšou osobou, členmi domácnosti alebo s „bublinou“ tráviť čas vonku, napríklad pri pikniku. Sociálny dištanc domácnosti sa však musí zachovať.

Domácnosť však stále môžu opustiť len kvôli práci, vzdelávaniu, zdravotným problémom (návšteva lekára či lekárnika), starostlivosti o deti, starých a chorých, nákupu potravín a svadbe, pohrebu či bohoslužbe (s obmedzením počtu osôb).

Írsko

Po uvoľnení opatrení cez Vianoce sa Írsko koncom decembra vrátilo k prísnemu lockdownu. Minimálne do 5. marca bude v krajine platiť najvyššia úroveň obmedzení, teda úroveň číslo päť.

Všetky obchody, telocvične, bazény a zariadenia, ktoré sú určené na trávenie voľného času, sú zatvorené, rovnako ako reštaurácie, krčmy a kaviarne, ktoré môžu vydávať iba jedlá so sebou a robiť donášku. Účasť na svadbách je obmedzená na šesť osôb, pohreby na 10 osôb.

Irsko vlajka koronavirus opatrenia pomoc podniky peniaze
Foto: ilustračné, Getty images

Íri môžu vychádzať z domu iba kvôli práci či vzdelaniu alebo z iných dôležitých dôvodov, majú tiež povolené fyzické aktivity do 5 km od domova. Vzájomné návštevy sú zakázané, pokiaľ sa to netýka detí, starších či zraniteľných osôb.

Nemecko

V Nemecku boli do 1. marca zatvorené všetky obchody, ktoré nemajú zásadný význam pre fungovanie, teda napríklad kaderníctva, reštaurácie, bary či centrá voľného času. Opatrenia mali platiť minimálne do 7. marca, avšak v pondelok prišla mierna zmena.

Po dva a pol mesiaci sa nakoniec otvárajú kaderníctva, v niektorých spolkových krajinách aj kvetinárstva a železiarstva. Od 22. februára sa tiež deti základných škôl vrátili do tried vo viac ako polovici zo 16 spolkových štátov vrátane Berlína.

Tieto kroky predstavujú pomalé a veľmi opatrné uvoľňovanie opatrení. Ostatné školy sú ale stále zatvorené a súkromné stretnutia sú obmedzené na jednu ďalšiu osobu zo samostatnej domácnosti.

Nemci tiež už nemôžu nosiť doma vyrobené rúška či šály, v obchodoch a vo verejnej doprave musia mať tváre prekryté jednorazovými chirurgickými maskami alebo filtračnými maskami, teda respirátormi FFP2.

Francúzsko

Vo Francúzsku platí zákaz vychádzania medzi 18:00 a 6:00, obchody aj podniky sú zatvorené a všetci, čo môžu, musia byť doma. Školy sú otvorené, avšak deti musia mať extra testy. Bary, reštaurácie, divadlá, kiná a lyžiarske strediská zostávajú zatvorené.

Francúzsko uzavrelo svoje hranice pre všetky krajiny, ktoré nie sú členmi Európskej únie (EÚ), už 31. januára, avšak dopravcovia majú výnimku. Do 1. marca platil tiež sprísnený lockdown pre oblasti Francúzskej riviéry, najmä Nice a Cannes.

Taliansko

Celoštátny zákaz vychádzania platí od 22:00 do 5:00, zakázané je aj cestovanie medzi 20 talianskymi regiónmi. Nosenie rúšok a respirátorov je na verejnosti povinné, a to v interiéroch, ako aj v exteriéroch a po celej krajine.

Napriek tomu však môžu v baroch a reštauráciách v niektorých talianskych regiónoch do 18:00 obsluhovať zákazníkov, a to aj pri stoloch. Stredoškolákom umožnili návrat do školy, sú však rozdelení do skupín. Diaľková výučba v krajine funguje od októbra.

Španielsko

V Španielsku platí až do začiatku mája 2021 zákaz vychádzania. Ľudia majú v tomto období dovolené ísť iba do práce či školy, tiež do lekárne a k lekárovi alebo ak sa potrebujú postarať o starších ľudí či deti.

Každý, kto je starší ako šesť rokov, musí mať ochranu tváre vo verejnej doprave a vo vnútorných verejných priestoroch. V mnohých regiónoch sú tiež rúška a respirátory povinné aj vonku.

Portugalsko

Portugalsko zaviedlo lockdown 15. januára, pričom tak museli spraviť prvýkrát od mája minulého roka. Školy sú zatvorené pre podstatnú väčšinu detí. V týchto dňoch sa tam rozhoduje o predĺžení lockdownu.

Koronavirus, Portugalsko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Práca z domu je povinná pre všetkých, u ktorých je to možné. Zatvorené sú aj všetky „nedôležité“ obchody a služby, ako aj kaviarne. Reštaurácie sa obmedzujú iba na donášku domov.

Grécko

Gréci mali zavedení prísny lockdown od novembra minulého roka, dá sa považovať za úspešný, nakoľko nárast počtu nových infekcií sa výrazne spomalil. Dokonca natoľko, že v januári znovu otvorili škôlky, školy, ako aj obchody.

Koncom januára sa situácia opäť zhoršila, preto sa v červených zónach (obdobne ako funguje slovenský COVID automat), kam patria aj Atény, zaviedli nové epidemické opatrenia. Školy, kaderníctva či kozmetické salóny zostali opäť zatvorené.

V Aténach, Solúne a na Chalkidiki platí zákaz vychádzania od 21:00 do 5:00 cez týždeň a od 18:00 do 05:00 cez víkend. V iných červených zónach začína zákaz vychádzania už o 18:00.

Belgicko

Lockdown v Belgicku je predĺžený do 1. apríla, pričom akékoľvek cestovanie bez vymedzeného dôvodu je zakázané. Navštevovať domácnosť môže vždy iba jedna a stále tá istá osoba, pri stretnutiach mimo domácnosti platí pravidlo štyroch ľudí.

Školy a obchody sú otvorené, ale ľudia musia nakupovať samostatne, takže vždy len jeden človek z domácnosti a v priestoroch obchodu môžu zostať najviac 30 minút. Vo všetkých vnútorných aj vonkajších priestoroch sa musí nosiť ochrana tváre.

Holandsko

Zákaz vychádzania (od 21:00 do 4:30) bez riadneho dôvodu, ktorý po zavedení v januári vyvolal nepokoje, zostáva v Holandsku v platnosti do 15. marca. Vláda tiež neodporúča cestovať do zahraničia minimálne do 31. marca.

Od 1. marca platí, že študenti stredných škôl majú vyučovanie v budove školy minimálne jeden deň počas týždňa. Teenageri a dospelí do 27 rokov môžu v exteriéri hrať tímové športy a niektoré obchody môžu fungovať v rámci dohodnutého termínu so zákazníkmi.

Kaderníci a ďalšie kontaktné profesie, s výnimkou osôb pracujúcich v sex-biznise, sa znovu otvoria 3. marca. Po týždni bude vláda zhodnocovať dopad týchto opatrení a ak bude treba, opäť pristúpi k sprísneniu.

Dánsko

Dánska vláda plánuje zrušiť niektoré obmedzenia lockdownu, ktorý zaviedla v decembri minulého roka. V marci by sa mala znovu otvoriť veľká časť maloobchodného sektoru, doteraz bolo všetko okrem supermarketov a lekární všetko zatvorené.

Školy boli otvorené iba pre mladšie deti, očakáva sa, že starším školákom bude čoskoro umožnený návrat do tried v regiónoch s nižšou mierou infekcie. Obnovia sa tiež outdoorové aktivity, ako napríklad športové činnosti pre maximálne 25 ľudí.

Švédsko

Švédsko sa dlho a úspešne vyhýbalo zavádzaniu prísnych opatrení, ale od 10. januára vstúpil do platnosti nový zákon o mimoriadnych udalostiach. Doteraz sa švédska vláda spoliehala väčšinou na dobrovoľné dodržiavanie nariadení verejnosťou.

Najnovšie musia Švédi mať pri ceste hromadnou dopravou v čase dopravnej špičky prekryté dýchacie cesty, v niekoľkých regiónoch ich odporúčajú nosiť aj mimo špičku. Uvažuje sa však aj o zastavení činnosti niektorých podnikov.

Po 20:00 je zakasaný predaj alkoholu a v reštauráciách môžu za jedným stolom sedieť maximálne štyri osoby. Verejných zhromaždení alebo udalostí sa nesmie zúčastniť viac ako osem ľudí.

Sweden Daily Life
Švédsko sprísnilo opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 vo všetkých regiónoch. Foto: Fredrik Sandberg / TT via AP

Na rozdiel od Slovenska či iných európskych krajín, Švédsko doteraz proti pandémii bojovalo miernymi opatreniami, ktoré síce vyústili do vysokého počtu úmrtí, ale na strane druhej aj k pomerne nízkemu množstvu nakazených.

Viacerí odporcovia opatrení sa na krajinu pozerali ako na vzor. Politika „imunity stáda“ však zjavne už nestačí a Švédi sú z opatrení zrejme rovnako unavení ako zvyšok sveta, preto si ich dodržiavania štát musí po novom začať vynucovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Johns Hopkins University