Na Slovensku je akútny nedostatok zdravotných sestier, dôvodom sú nízke platy

Zdravotná sestra
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zo zdravotníckych pracovníkov najviac chýbajú sestry. V tlačovej správe o tom informovala spoločnosť Profesia. Od začiatku roka zamestnávatelia uverejnili až tretinu ponúk pre sestry zo všetkých inzercií v odvetví zdravotníctvo a sociálna starostlivosť.

Tisíce neobsadených miest

Od začiatku tohto roka do 14. júna zamestnávatelia na pracovnom portáli Profesia zverejnili viac ako 4-tisíc ponúk na zamestnanie v odvetví zdravotníctvo a sociálna starostlivosť.

Z nich 30 percent bolo pre sestry. Zamestnávatelia hľadali takmer 1 200 sestier. Zdravotnícke zariadenia inzerovali aj približne tisíc pracovných miest pre lekárov a približne 450 ponúk pre zdravotníckych asistentov, viac než dve stovky opatrovateľov, sociálnych pracovníkov či zubných lekárov.

Približne tri stovky lekárov, čo bolo najviac v rámci Slovenska, hľadali zamestnávatelia v Bratislavskom kraji. Najmenej pracovných príležitostí, približne 50, ponúkali zdravotnícke zariadenia v Trenčianskom kraji.

Prekážkou sú nízke platy

Uchádzači o zamestnanie sa zaujímajú najmä o pozíciu zdravotníckeho záchranára. Na jedno zverejnené miesto na portáli Profesia reaguje v priemere 24 uchádzačov. Žiadané sú aj pracovné ponuky na miesto diagnostika či asistenta výživy.

Najmenej reakcií pracovný portál eviduje v prípade pozícií zubný lekár a lekár. Na jeden inzerát odpovedia v priemere len dvaja uchádzači.

Podľa dát portálu Platy z portfólia spoločnosti Profesia je priemerný základný plat lekára na Slovensku bez príplatkov a bonusov 2 027 eur v hrubom. Mzda sestry je 1 010 eur.

Základné platy týchto dvoch profesií sú vyššie nielen v susednom Rakúsku, ale aj v Českej republike. Zdravotná sestra tam v priemere zarobí 1 256 eur, u lekára sa hrubá mzda bez príplatkov a bonusov pohybuje okolo 2 221 eur. Nižšia základná mzda je v prípade týchto dvoch profesií podľa portálu Profesia v Maďarsku a Poľsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Profesia