Na Slovensku potvrdili 34 nových prípadov variantu omikron, hygienici dôrazne odporúčajú očkovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Omikron, koronavírus
Foto: ilustračné, Getty Images

Na Slovensku pribudlo ďalších 34 prípadov variantu omikron. V krajine je tak aktuálne laboratórne potvrdených celkovo 54 prípadov tohto variantu koronavírusu. Ako v piatok informoval Úrad verejného zdravotníctva SR ( ÚVZ), u devätnástich osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, u ôsmich išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už sekvenovaním potvrdil omikron.

Ľahký priebeh ochorenia

V siedmich prípadoch pozitívne testované osoby neudávali cestovateľskú anamnézu. „Všetky prípady mali ľahký priebeh ochorenia alebo boli bezpríznakové. Osem pozitívnych bolo nezaočkovaných, dvaja zaočkovaní čiastočne. Ostatní boli kompletne zaočkovaní,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Viac o téme: Koronavírus

ÚVZ obyvateľom dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa podľa hygienikov významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

Hlavný hygienik vyzýva na dodržiavanie opatrení

Žiadame ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia: Noste správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrajte, dodržiavajte dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikujte ruky,“ vyzval Mikas s tým, aby obyvatelia dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia na území SR i po príchode na Slovensko.

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľajú Úrad verejného zdravotníctva SR, Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínske centrum SAV v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR