Na Slovensku doteraz nezaznamenali prípad, kedy by očkovaný človek musel byť hospitalizovaný na ARE a v priamom ohrození života.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Ako na sociálnej sieti uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), každá vakcína môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa však neobjavia u všetkých očkovaných.
Typické vedľajšie účinky po očkovaní
Typickými vedľajšími účinkami po očkovaní sú bolesť a začervenanie v mieste vpichu, bolesť končatiny, únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov, kĺbov a iné krátkodobé nezávažné reakcie.
Vakcíny proti COVID-19 majú rôzne nežiaduce prejavy aj účinnosť. Budeme si môcť vybrať, akou nás zaočkujú?
Takéto vedľajšie účinky sú prirodzenou reakciou imunitného systému na očkovanie a prevažná väčšina hlásení aj pri očkovaní proti COVID-19 sa týka práve takýchto krátkodobých nezávažných reakcií.
Zriedkavo sa vyskytnú i alergické reakcie
V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú aj závažnejšie podozrenia na nežiaduce účinky, ktoré boli nahlásené aj na Slovensku. Ide napríklad o alergické reakcie alebo prekolapsový stav. V takýchto prípadoch si stav pacienta môže vyžadovať aj podanie korekčnej liečby a lekársky dohľad.
Koľko stoja vakcíny proti COVID-19 a majú ich slovenské nemocnice dostatok?
„Ani tieto nežiaduce reakcie však nepredstavujú priame ohrozenie života očkovaného človeka a po podaní liečby dochádza zvyčajne k rýchlemu zotaveniu,“ doplnil ŠÚKL.