Na Slovensku sa uskutočnila prvá preemptívna transplantácia obličky detskému pacientovi, pričom darcom bola matka.
„Pre Slovensko je to historická chvíľa, keď sa zrealizovala prvá tzv. preemptívna transplantácia obličky. Teda oblička dieťaťu bola odovzdaná ešte skôr, ako detský pacient musel podstúpiť dialýzu,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
Tento rok možno prekonáme rekord
Podľa neho sa vlani na Slovensku uskutočnilo 259 transplantácií, čím sa krajina dostala v rámci Európy do rozšírenej špičky krajín, ktoré robia transplantácie. „Tento rok sa nám snáď podarí prekonať rekord z minulého roka,“ povedal Krajčí.
Nefrologička Ľudmila Podracká uviedla, že sú už predbežne vybrané ďalšie dve deti, ktorým sa taktiež plánuje preemptívna transplantácia od živého darcu. Uskutočniť by sa mohli do konca roka.
Dodala, že chronické zlyhanie obličiek ešte v detskom veku je počtom niekoľkonásobne nižšie ako u dospelých. Napriek tomu sú situácie, keď priemerne dve až tri deti na Slovensku potrebujú transplantáciu v čase, kým nedosiahnu 18 rokov života.
Najčastejšia príčina zlyhania obličiek
Najčastejšou príčinou chronického zlyhania obličiek sú vrodené vývojové anomálie, čo bol aj prípad malého pacienta. Pacientovi sa hneď po našití obličky výrazne zlepšil zdravotný stav.
„Čo sa týka prežívania, preemptívna transplantácia od živého darcu je momentálne najoptimálnejšia kombinácia. Očakáva sa prežívanie dlhodobé, veríme, že to bude viac ako 15, možno 20 rokov,“ dodala.
Ako uviedla zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LFUK, SZU a UNB pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská, príprava darkyne trvala niekoľko mesiacov. Transplantácia bola pripravená už začiatkom marca, pre situáciu s Covid-19 sa však musela presunúť na minulý týždeň.