Na Slovensku uzavreli štvrtý prípad možného úmrtia po očkovaní, muž dostal vakcínu od AstraZenecy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uzavrel štvrtý prípad možného súvisu medzi očkovaním a úmrtím. Išlo o pacienta vo veku 44 rokov, ktorý bol očkovaný prvou dávkou vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Podľa pitevného záveru pacient zomrel na základe jeho existujúcich chronických ochorení a vzniknutých zdravotných komplikácií po očkovaní. ŠÚKL preto vyhodnotil súvis medzi očkovaním a úmrtím ako možný.

Hlásenie posielajú do európskej databázy

Ku dnešnému dňu eviduje ŠÚKL spolu štyri úmrtia v súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a Vaxzevria) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne Vaxzevria). Pri iných uzavretých prípadoch, vrátane niektorých medializovaných, bol súvis vylúčený.

„Aj ak súvis nebol potvrdený, ale úmrtie bolo štátnemu ústavu nahlásené, hlásenie zasielame spolu s jeho popisom do európskej databázy nežiaducich účinkov,“ uviedol štátny ústav.

Nežiaduce účinky

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 štátny ústav k 17. júnu eviduje 6 130 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 495 závažných, čo predstavuje 8 %. K vakcíne Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech eviduje ŠÚKL 2 708 hlásení, z nich bolo 236 závažných.

V prípade Moderny ide o 634 hlásení, z toho 41 závažných. K vakcíne AstraZeneca bolo zaevidovaných 2 741 hlásení, 217 bolo závažných. V prípade 47 hlásení nebol uvedený názov vakcíny a tejto údaj štátny ústav dožiadal.

Celkovo bolo na Slovensku k 16. júnu tohto roka prvou dávkou zaočkovaných 1 921 294 osôb, druhou dávkou 1 216 239 osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AstraZenecaŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv