Na udeľovaní Národných cien záchrannej zdravotnej služby triumfovali technológie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národné cena záchrannej služby
Zľava: ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, Peter Spurný, Mariana Šterbová, Táňa Bulíková, Branislav Koreň, Lenka Francistyová, Juraj Hrehorčák, Monika Jágriková Foto: OS ZZS SR

Až dve kategórie zo štyroch na udeľovaní Národných cien záchrannej zdravotnej služby patrili záchranárom, ktorí pri záchrane životov použili nové technologické postupy. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska ZZS Alena Krčová.

Národnú cenu za výnimočný záchranársky čin profesionálneho záchranára si odniesla Monika Jágriková. Mimo služby pomohla mužovi, ktorý nereagoval a nedýchal. Vďaka tomu, že použila automatický externý defibrilátor (AED), mu zachránila život.

Ide o ojedinelý prípad, pretože už po podaní druhého výboja sa pacient začal preberať. Posádka, ktorá prišla na pomoc, ho prevzala pri plnom vedomí.

Pacient žije v súčasnosti bez následkov. V obci Brvnište, kde nositeľka Národnej ceny ZZS žije, úspešná záchrana života jej obyvateľov motivovala natoľko, že sa vyzbierali na kúpu vlastného AED.

Pomohol aj vreckový ultrazvuk

V kategórii výnimočný čin profesionálneho záchranárskeho tímu zvíťazila posádka Rýchlej lekárskej pomoci Krupina – Peter Spurný, Lenka Francistyová a Igor Parilla.

Odborná porota ich ocenila za použitie tzv. vreckového ultrazvuku pri záchrane ľudského života. Posádka mala prístroj k dispozícii zásluhou pilotného projektu Záchrannej zdravotnej služby Bratislava. Vďaka tomu prežil pacient, ktorému praskla aneuryzma. Do necelej hodiny od udalosti sa ocitol na operačnom stole a v súčasnosti sa zotavuje v domácom prostredí.

Národná cena za rozvoj a propagáciu záchrannej zdravotnej služby patrí lekárke Táni Bulíkovej, neúnavnej propagátorke zlepšovania postupov v prednemocničnej neodkladnej urgentnej starostlivosti. Okrem toho pôsobí ako pedagogička, autorka odborných publikácií a prezidentka Slovenskej spoločnosti pre urgentnú medicínu a medicínu katastrof.

Cena za celoživotné dielo patrí Mariane Šterbovej

Národnú cenu za celoživotné dielo v záchrannej zdravotnej službe si na základe rozhodnutia odbornej poroty prevzala lekárka Mariana Šterbová. Pôvodne je anestéziologička, ktorá pôsobí v ZZS desiatky rokov a absolvovala stovky výjazdov k pacientom. Porota ocenila jej pomoc pri budovaní ZZS i osobné nasadenie v praxi a výchove budúcich zdravotníckych záchranárov.

Národné ceny ZZS udelili na Galavečere počas II. Odbornej konferencie Operačného strediska ZZS SR, ktorá sa koná 8. a 9. októbra vo Zvolene. Laureátom odovzdala ocenenia ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská spolu s riaditeľom Operačného strediska ZZZ SR Jurajom Hrehorčákom.

Práve Operačné stredisko ZZS SR sa rozhodlo obnoviť tradíciu udeľovania ocenení v duchu motta – výnimočné ocenenia výnimočným ľuďom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáJuraj HrehorčákMariana Šterbová
Firmy a inštitúcie ZZS Záchranná zdravotná služba