Odborníci na základe najnovšieho výskumu odporúčajú liečiť kašeľ a prechladnutie pomocou medu.
Profesorka Miroslava Kačániová: Najunikátnejší je pohánkový med, najlepší antioxidant je peľ
Štúdiu uskutočnili odborníci na univerzite v britskom Oxforde, pričom podľa expertov med môže byť lepší ako konvenčná liečba kašľa, nádchy či bolestí v krku. Vyzdvihujú navyše aj jeho cenu, dostupnosť a žiadne vedľajšie účinky.
Med ako alternatíva k antibiotikám
Lekári podľa vedcov z Oxfordu odporúčajú med ako alternatívu k antibiotikám, ktoré bývajú predpisované aj pri chorobách, na ktoré nezaberajú.
Aké choroby hrozia z klimatizácie? Jej čistenie nepodceňujte, radia odborníci
„Infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejšou príčinou predpisovania antibiotík. Keďže väčšina z nich je vírusového pôvodu, predpisované antibiotiká sú neúčinné a nevhodné,“ tvrdia podľa The Guardian autori štúdie, ktorú publikovali na stránkach BMJ Evidence Based Medicine.
Účinnejší než bežné lieky
Odborníci skúmali databázu údajov z relevantných výskumov sledujúcich med a prípravky, ktoré ho obsahovali ako prísadu – najmä antihistaminiká, expektoranciá, antitusiká a lieky proti bolesti. Vedci našli 14 relevantných klinických štúdií s dovedna 1761 účastníkmi všetkých vekových skupín.
Včelie probiotikum, ktoré väčšina Slovákov nepozná. Trúdie mlieko je životabudičom potencie
Analýza výskumných údajov ukázala, že med je účinnejší ako bežné lieky, napríklad pri liečení kašľa. Dva výskumy zistili, že u osôb, ktoré užili med, trval kašeľ o jeden až dva dni kratšie. Vedci však dodali, že na vyvodenie presnejších záverov bude stále potrebné uskutočniť ďalšie štúdie.