Hitom sa stali podomácky šité rúška. Odborníci otestovali najčastejšie používané materiály na ich výrobu a vybrali tie, ktoré najlepšie chránia pred šírením vírusu.
Koronavírus: Dôchodcom zatiaľ vlaky zadarmo nestopnú, začali testovať všetky DSS-ky a Česi dostali favipiravir (online)
Mnohí ľudia preukázali pri výrobe rúšok vynaliezavosť. Niektorí ich začali šiť z bavlnených obliečok, iní použili kávové filtre, vrecká do vysávača, vypchávky z podprseniek alebo papierové vreckovky. Časť ľudí si však vystačila aj so šatkou alebo šálom okolo úst.
Kombinácia dvoch látok
Sciencedaily.com uvádza, že podomácky šité látkové rúško má najlepší efekt, keď pozostáva z kombinácie bavlny a prírodného hodvábu alebo syntetického šifónu. V takom prípade by malo filtrovať aj aerosólové, teda najmenšie častice vírusu, ktoré by v opačnom prípade dokázali cez otvory látky prekĺznuť.
Koronavírus ničí aj obyčajná mydlová voda alebo savo. Nepanikárte, radí odborníčka
Americkí vedci zistili, že rúško z vrstvy bavlnenej tkaniny skombinované s dvomi vrstvami šifónu s obsahom polyesteru a spandexu je svojou efektivitou porovnateľné s respirátorom N95. Materiál v teste odfiltroval 80 až 99 percent častíc v závislosti od ich veľkosti. Výskum bol opísaný v magazíne ACS Nano.
Gumené rukavice nikdy nedezinfikujte. Nosiť ich do obchodu je zbytočné, hovorí epidemiologička
Šífón s umelými vláknami podľa vedcov môžete nahradiť aj prírodným hodvábom. Účinná by mala byť aj kombinácia bavlny a flanelu či polyesteru. Percento ochrany však výrazne znižuje nesprávne nasadená maska, ktorá tesne neprilieha k tvári.
Šatky a šály sú nejmenej efektívne
Podľa Huffpost.com by ste si ústa a nos nemali chrániť šálmi ani šatkami z vlny, kašmíru alebo ramie. V teste spoločnosti Smart Air vyšli ako najmenej spoľahlivé.
Ako používať rúška, aby boli naozaj účinné
Medzi účinné materiály spoločnosť zaradila napríklad bavlnené posteľné plachty, kuchynské papierové utierky, alebo aj husto tkané plátno.
Ako účinné, avšak nepriedušné, a preto nevhodné, sa ukázali byť aj kávové filtre. Vysoký stupeň ochrany dosiahli aj jednorazové chirurgické rúška, ktoré dokázali zachytiť 75 percent častíc veľkosti 0,3 mikrometra.
Svetelný test účinnosti rúška
Účinnosť rúška môžete podľa Today.com preveriť jednoduchým testom – podržte ho oproti svetlu. Ak vlákna nie sú dostatočne husté a v látke sú otvory, ochrana nie je dostatočná.
Rúška už na Slovensku nie sú povinné vždy a všade, platí šesť výnimiek
Tkanina musí byť hustá, no zároveň aj dobre priedušná, aby nositeľovi nesťažovala dýchanie. V ideálnom prípade by rúško malo byť zhotovené z viacerých vrstiev, nie však na úkor jeho priedušnosti. Zároveň by látka nemala byť ošetrená bielidlom alebo inými chemikáliami.