Najslabším orgánom Slovákov je srdce. V štatistikách sme na tom horšie ako zvyšok Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Srdce, srdcovo cievne choroby, kardiovaskulárne choroby, infarkt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Problémy so srdcom patria k najčastejším príčinám úmrtí v Európe. Podľa Eurostatu zomrelo v roku 2016 na kardiovaskulárne choroby vrátane infarktu viac ako 540-tisíc ľudí v Európskej únii, čo predstavuje zhruba osminu všetkých úmrtí.

Takmer 90 percent týchto úmrtí sa týkalo osôb nad 65 rokov.

Na choroby srdca Slováci umierajú najčastejšie

Podľa ministerstva zdravotníctva majú u Slovákov ochorenia obehovej sústavy jednoznačné prvenstvo v porovnaní so všetkými ostatnými diagnózami. Sú najčastejšou príčinou hospitalizácie.

Dôkazom sú aj štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, podľa ktorých bolo na Slovensku vlani hospitalizovaných viac ako 4-tisíc pacientov s akútnym koronárnym syndrómom, z toho najviac vo vekovej skupine 45-64 rokov,“ spresňuje ministerstvo s tým, že kardiovaskulárne ochorenia sa presúvajú do čoraz nižších vekových kategórií.

Na najvyšších priečkach úmrtnosti v EÚ

Najvyšší počet úmrtí v dôsledku srdcovo-cievnych chorôb na milión obyvateľov mala v roku 2017 spomedzi členských štátov EÚ Litva, ktorá ich podľa Eurostatu nahlásila 5 362.

Vysokú mieru takýchto úmrtí však štatistiky po Litve zachytili aj v prípade Maďarska (3 812) a Slovenska (3 753) na tretej najvyššej priečke.

Naopak, najmenej úmrtí na srdcovo-cievne choroby na milión obyvateľov mali krajiny, ako Francúzsko, Holandsko či Španielsko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rizikové faktory a prevencia

Podľa odborníkov sú najčastejšími rizikovými faktormi rozvoja srdcovo-cievnych ochorení vysoký krvný tlak, nedostatok fyzickej aktivity, stres, fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, vysoká hladina cholesterolu, nezdravý spôsob stravovania a z toho vznikajúca nadváha a obezita.

K diagnózam, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka, patrí porucha srdcového rytmu a vysoký krvný tlak. Preto je nesmierne dôležité, aby všetci poistenci využívali možnosti, na ktoré majú zo zákona nárok. Preventívne prehliadky sú hradené z verejného zdravotného poistenia a je na zodpovednosti každého, aby v záujme ochrany vlastného zdravia túto možnosť využil,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe ku Svetovému dňu srdca, ktorý si pripomíname 29. septembra.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa rezort v tejto súvislosti zameriava na prevenciu a posilnenie prístrojového vybavenia zdravotníckych zariadení.

Výstavba nového detského kardiocentra

Špičkové kardiologické ústavy, ktoré na dennej báze robia život zachraňujúce výkony umožňujúce vyššiu kvalitu života, máme aj na Slovensku.

„Týka sa to aj detských pacientov, finišujeme s výstavbou nového Detského kardiocentra, kde sa detským pacientom poskytuje naozaj sofistikovaná starostlivosť. Do konca roka bude tento dlhoročný sen realitou,“ povedal Krajčí.

Slovensko sa tiež radí ku krajinám, v ktorých sa realizuje transplantačný program srdca. Podľa údajov Národnej transplantačnej organizácie dostalo na Slovensku za posledných päť rokov až doteraz transplantované srdce 140 ľudí a ministerstvo plánuje transplantačné aktivity podporovať aj naďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná transplantačná organizáciaNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií