Najväčší výskyt prípadov koronavírusu je v jednej vekovej skupine, v nemocniciach končia prevažne neočkovaní

Koronavírus, hospitalizácie, nemocnica, Rumunsko
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Na Slovensku pribúda už takmer 2 000 prípadov koronavírusových infekcií denne a do nemocníc sa prijíma takmer 700 pacientov týždenne.

Informoval o tom vo štvrtok na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemiologickej situácii riaditeľ Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík.

Veľké regionálne rozdiely

Za uplynulý týždeň pribudlo 12-tisíc očkovaných Slovákov prvou dávkou vakcíny. Najviac ľudí sa nechalo zaočkovať v okrese Ružomberok.

Viac o téme: Koronavírus

„Najväčší výskyt prípadov je aj naďalej vo vekovej skupine školopovinných detí, kde bolo od začiatku školského roka zaznamenaných okolo 9 000 prípadov,” uviedol Mišík s tým, že šírenie na školách očakávali výraznejšie. V rámci celkovej epidemickej situácie sú však na Slovensku veľké regionálne rozdiely.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najvyšší počet nových prípadov potvrdených PCR testami bol zaznamenaný vo Svidníku, v Bardejove a Starej Ľubovni. Viacero okresov sa blíži k vrcholu druhej vlny pandémie.

Počet úmrtí a hospitalizovaní

Pacienti s ochorením COVID-19 pribúdajú do nemocníc v pomere 80 percent pre nezaočkovaných ľudí a 20 percent pre plne očkovaných ľudí. „Stále platí, že zo všetkých identifikovaných prípadov asi sedem percent vyžaduje hospitalizáciu,” doplnil Mišík.

Na celonárodnej úrovni sa nachádzame v jednej pätine maximálnej kapacity nemocníc, ktorú sme zažili počas druhej vlny.

Na konci októbra Ministerstvo zdravotníctva SR očakáva, že bude pribúdať približne 3 000 nových prípadov denne a v nemocniciach bude ležať 1 200 až 1 600 pacientov s koronavírusovou infekciou. Počet úmrtí by sa mohol do konca mesiaca vyšplhať na 450 až 550 osôb za október.

Nadúmrtnosť by tak bola v porovnaní s rovnakým mesiacom v minulých rokoch o 10 percent vyššia len v súvislosti s COVID-19.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Matej MišíkVladimír Lengvarský
    Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR