Najviac chorôb z povolania pribudlo v sektore zdravotníctva, na lekároch a sestrách sa odrazila náročná práca počas pandémie

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Takmer 40 percent všetkých hlásených chorôb z povolania v minulom roku bolo v oblasti zdravotníctva. Vyplýva to zo správy o chorobách z povolania, ktoré zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Správa NCZI uvádza 423 novopriznaných chorôb z povolania, z ktorých 163 prípadov bolo v zdravotníctve. V porovnaní s rokom 2020, kedy bolo hlásených v zdravotníctve 23 nových prípadov, vzrástol ich počet v roku 2021 o 140.

Na zvýšenej chorobnosti sa podpísala pandémia COVID-19. NCZI eviduje 139 žien a 20 mužov, ktorým počas práce v zdravotníctve vznikla choroba z povolania následkom infekcie COVID-19 a jeden prípad ohrozenia chorobou z povolania u špecialistu pracujúceho v zdravotníctve.

Podľa územia zdravotníckeho zariadenia bolo najviac, 175 chorôb z povolania v Košickom kraji. Nasledoval Banskobystrický a Žilinský kraj. Zdravotnícke zariadenia v Trnavskom a Nitrianskom kraji nenahlásili žiaden nový prípad.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií