Nákaza variantom delta zvyšuje riziko hospitalizácie, tvrdia britskí vedci

Nemocnica, koronavírus
Koronavírusu podľahlo na Slovensku ďalších 54 osôb. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Hospitalizácia je u ľudí nakazených delta variantom koronavírusu zhruba dvojnásobne pravdepodobnejšia ako u ľudí, ktorí sa nakazili skorším variantom. Naznačuje to štúdia výskumníkov z Anglického úradu na ochranu zdravia (PHE), ktorej výsledky v piatok vyšli v odbornom periodiku The Lancet Infectious Diseases.

Odborníci z PHE preskúmali viac ako 40-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 z obdobia od marca do mája, keď vo Veľkej Británii začal nárast infekcií delta variantom, a porovnali mieru hospitalizácií.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Výsledky boli podobné predbežným zisteniam škótskej štúdie, ktorá tiež naznačila, že delta variant spôsobuje viac hospitalizácií. Menej ako dve percentá sledovaných prípadov z prvej spomenutej štúdie pripadli na plne očkovaných ľudí.

Delta variant koronavírusu sa šíri rýchlejšie ako variant alfa, ktorý bol predtým rozšírený vo väčšine sveta. Či spôsobuje aj závažnejšie ochorenie COVID-19, je nejasné a je náročné to zistiť, z časti aj preto, že sa delta začala šíriť, keď mnohé krajiny uvoľnili svoje pandemické opatrenia aj napriek tomu, že nemajú zaočkované veľké časti obyvateľstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Anglický úrad na ochranu zdravia (PHE)