- aktualizované 24. augusta 16:46
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave otvára pracovisko magnetickej rezonancie s novým, moderným MR prístrojom. Financovaný je z kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva SR.
Ako na utorňajšej tlačovej konferencii informoval riaditeľ ústavu Peter Bartoň, ide o najmodernejší prístroj magnetickej rezonancie, ktorý je zároveň jedinečný svojho druhu na Slovensku. Výrazne skráti jednotlivé vyšetrenia a umožní tiež rozšíriť spektrum diagnostických vyšetrení.
Na ambulantných lekárov vyčlenil rezort 10 miliónov eur. Ako sa dá motivovať 14-tisíc chýbajúcich sestier?
Prístroj podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského prispeje k skvalitneniu zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov, urýchlia sa aj niektoré procesy vo vyšetrovacích zložkách.
Vyšetrenia sa skrátia
„Verím, že je to iba začiatok lepšej spolupráce a investícií do nášho zdravotníctva, ktoré je v tomto prípade určené primárne pre detského pacienta,“ doplnil.
Ako dodal štátny tajomník rezortu Kamil Száz, veľmi dôležité je, že sa čakacia doba na vyšetrenia pre deti skráti asi o polovicu. „To je veľmi dobrým indikátorom pre takú kvalitnú nemocnicu, ako je Národný ústav detských chorôb,“ podotkol.
Anestéza už nebude nevyhnutná
Kratšia doba vyšetrenia u detských pacientov je podľa riaditeľa NÚDCH nesmierne dôležitá vzhľadom na to, že doteraz museli veľa vyšetrení vykonať v celkovej anestéze. Tým, že budú vyšetrenia o polovicu kratšie, anestéza už nebude nevyhnutná. Tým pádom budú môcť vyšetriť viac pacientov denne.
„NÚDCH je v súčasnosti najväčšou detskou nemocnicou v rámci strednej Európy. Mojím cieľom a víziou je v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva urobiť z nej najmodernejšiu a najlepšiu detskú nemocnicu v rámci strednej Európy,“ dodal jej šéf.
Prístroj prinesie aj úsporu energií
Moderný MR prístroj nainštalovala na oddelení rádiodiagnostiky v NÚDCH spoločnosť Siemens Healthineers. Ide o vôbec prvú inštaláciu tohto typu MR prístroja na Slovensku a zároveň o najvýkonnejší variant tohto typu.
„Často sa stáva, že hoci je vyšetrenie nebolestivé, detský pacient môže v dôsledku stresu či psychických bariér nežiadúcimi pohybmi narušiť kvalitu MR zobrazenia. Práve vďaka unikátnej BioMatrix technológii je možné dosiahnuť vysokú kvalitu MR skenov bez nežiadúcich artefaktov. Softvér na báze umelej inteligencie totiž výrazne redukuje potrebu opakovaného skenovania,“ vysvetlil riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko Vladimír Šolík.
Ako dodal, prístroj ponúka zvýšenie efektivity a kvality vyšetrenia, čím skracuje čas potrebný na vyšetrenie zhruba o polovicu. Výhodou prístroja je predovšetkým to, že spĺňa kritéria a požiadavky na rýchlu, detailnú a kvalitnú diagnostiku, a navyše nemocnici prináša aj úsporu energií.