Počas prvej vlny epidémie ošetrovali zubní lekári najmä akútne prípady a ambulancie fungovali v skrátenom režime. Súčasne boli vytvorené špeciálne zubné „covid“ ambulancie.
V apríli tiež ministerstvo zdravotníctva schválilo novelu, na základe ktorej poistenci tento rok nemusia absolvovať preventívnu prehliadku u zubára.
„Preventívka“ u zubára tento rok nebude povinná, vláda schválila aj nové druhy zdravotníckych zariadení
S príchodom leta začal koronavírus ustupovať a mnohé ambulancie mohli ordinovať ako predtým. Prudký nárast počtu nakazených však mení situáciu a stomatológovia očakávajú nové pokyny zo strany ministerstva zdravotníctva. Zatiaľ vraj žiadne nedostali.
Všetky ochranné pomôcky si hradia sami
Podľa prezidenta Slovenskej komory zubných lekárov Igora Moravčíka si museli zubári počas prvej vlny koronavírusu zabezpečiť všetky ochranné prostriedky na vlastné náklady. „Stále ošetrujeme dodržiavaním zvýšeného hygienicko-epidemilogického režimu,“ priblížil s tým, že zubári si ochranné pomôcky stále hradia sami.
Požadujú zreálniť ceny výkonov
Snahou komory je preto vyrokovať so zdravotnými poisťovňami zreálnenie cien výkonov, v ktorých by boli zahrnuté aj zvýšené náklady na prevenciu.
Koronavírus: Na Slovensko pribudlo až 178 nakazených, počet vyliečených sa prehupol cez 3000
Podľa hovorkyne Slovenskej komory zubných lekárov Lujzy Hanovej zatiaľ nie je jasné, ako sa náklady premietnu do cien výkonov, resp. či budú pacienti za výkony vzhľadom na opatrenia doplácať viac, alebo ich budú v plnej výške kompenzovať poisťovne.
Komora tiež nemá informácie o tom, že by zubári poplatky počas druhej vlny navyšovali.
Menej ošetrených pacientov
Zvýšený hygienický štandard nezahŕňa len samotné ochranné pomôcky pre všetkých zamestnancov či dezinfekciu priestorov, ale tiež nižší počet ošetrených pacientov v ambulancii, spresnila.
Komora zubným lekárom odporúča, aby pacientov objednávali na vyšetrenie či zákrok prostredníctvom telefonického rozhovoru a v rámci prevencie tiež zisťovali anamnézu pacienta.
Pracujú v štandardnom režime
Ako doplnil Igor Moravčík, od 20. mája, po nových usmerneniach ministerstva zdravotníctva, „začali zubní lekári poskytovať vyšetrenie a ošetrenie pacienta v rozsahu štandardných ordinačných hodín schválených príslušným samosprávnym krajom vrátane preventívnych prehliadok.“
Koronavírus v Česku takmer prekonal ďalší rekord, pribudli ďalšie stovky nakazených
Po nástupe druhej vlny komora lekárom odporučila ošetrovať v štandardom režime so zvýšeným dôrazom na hygienické opatrenia. Na základe nich si potom začali manažovať pacientov v ambulanciách.
Podľa komory chýbajú nové pokyny zo strany ministerstva
Podľa Moravčíka komora zatiaľ žiadne jasné pokyny k druhej vlne epidémie nedostala a zubní lekári pracujú podľa metodického usmernia z druhej polovice mája. Augustový Pandemický plán totiž neobsahuje opatrenia pre jednotlivé odbornosti.
Aký je pandemický plán v prípade druhej vlny koronavírusu? Tretia fáza znamená núdzový stav
„Verím, že ministerstvo zdravotníctva, ktoré má toto v kompetencii, bude s našou komorou úzko spolupracovať v záujme vytvorenia kompletného systému zabezpečenia poskytovania zubnej starostlivosti v prípade pandémie, vrátane vytvorenia infekčných zubných ambulancií,“ dopĺňa Moravčík.
Rezort hovorí o neodkladnej zdravotnej starostlivosti
Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva ordinujú zubní lekári „na základe odporúčaní Metodického usmernenia hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre odbor zubné lekárstvo pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas pandémie COVID-19.“
Mladí zubári Slovákom prakticky ukážu, ako poraziť najznámejšie infekčné ochorenie chrupu
„Poskytuje sa neodkladná zdravotná starostlivosť, a teda bolestivé prípady pre pacientov s negatívnou anamnézou za dodržiavania zvýšených hygienických opatrení pre zamedzenie šírenia infekcie. Pacienti sa vopred musia telefonicky objednať na vyšetrenie,“ spresnila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Na niektorých zubárov sa vzťahuje výnimka
Ako dodala, výnimku tvoria zubní lekári a zdravotnícki pracovníci vo veku 65 rokov a viac, tehotné zubné lekárky a lekári so závažnými ochoreniami a celkovými ochoreniami: „Títo zubní lekári sú počas ordinačných hodín v telefonickom alebo e-mailovom kontakte so svojimi pacientmi, ktorým poskytujú odborné poradenstvo, ako aj informujú o možnosti zástupu alebo lekárskej služby prvej pomoci podľa spádu.“
Problémy so zubami môžu mať vplyv aj na ďalšie ochorenia
Ak pacient nemá závažné ťažkosti, zubný lekár by mu mal odporučiť iba symptomatickú terapiu a ak je to potrebné, predpísať e-recept. Tiež odporúča postup formou telefonickej, e-mailovej či SMS konzultácie v prípade zhoršenia zdravotného stavu.
Špecializované zákroky robia v univerzitných nemocniciach
„V každom regióne pracujú lekárske služby prvej pomoci, o ich evidencii sú informované príslušné vyššie územné celky. Okrem toho poskytujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť v oblasti výkonov maxilofaciálnej chirurgie stomatologické kliniky v univerzitných nemocniciach,“ doplnila hovorkyňa.
Podľa ministerstva sa bude meniť situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v závislosti od epidemiologického vývoja ochorenia.