Svetoví epidemiológovia, ako aj slovenskí odborníci na Ministerstve zdravotníctva SR sú presvedčení o tom, že s vírusom SARS-CoV-2 sa budeme musieť naučiť žiť. Sme však pripravení na to, že sa z ochorenia COVID-19 stane sezónna záležitosť?
Viac o téme: Koronavírus
Na jednej strane sa pri tejto otázke treba pozrieť na epidemiologické opatrenia, ktoré by mali vedieť pružne reagovať na zhoršujúcu, ale aj zlepšujúcu sa situáciu. Na strane druhej, veľmi dôležité bude aj technologické zvládnutie veci.
A práve to má momentálne vo veľkej miere na starosti Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré okrem údajov súvisiacich s testovanými, chorými, zosnulými a zaočkovanými proti COVID-19 rieši aj registračné formuláre viacerých druhov.
Politická hra alebo zlé IT zabezpečenie? NCZI podáva trestné oznámenie v súvislosti s aktivitami firmy Nethemba
Systémy zďaleka nie sú dokonalé, čo priznávajú aj zodpovední. Počíta sa však vôbec s tým, že do budúcna sa zlepšia k spokojnosti ľudí?
Nespokojný riaditeľ
Riaditeľ NCZI Pavol Capek pre portál vZdravotníctve.sk priznal, že s využívaním súčasných systémov v dlhodobom horizonte nepočítajú. Aj keď nie je v danej oblasti odborník, predpokladá, že pandémia postupne pôjde do útlmu.
V rámci nej bolo nutné nastaviť systémy krízového riadenia, ktoré majú svoje opodstatnenie. Spokojný však s nimi zjavne nie je: „Nemyslím si, že to, čo my teraz používame, sú systémy krízového riadenia, ktoré spĺňajú požiadavky, ktoré by mali spĺňať.“
Ľudia, ktorí sa nemôžu proti COVID-19 zaočkovať, budú podľa ministra považovaní za plne zaočkovaných
V čase, keď Capek ešte nebol riaditeľom NCZI sa rozhodlo o určitej forme, v ktorej mali systémy vzniknúť a fungovať. Boli vyrobené s cieľom okamžite reagovať na vzniknutú situáciu, čo samozrejme, ubralo na ich kvalite.
Používať ich dlhodobo by preto ani Capek neodporúčal. „Som toho názoru, že budeme určite potrebovať systém krízového riadenia, no malo by to byť niečo iné,“ uviedol riaditeľ NCZI.
Národné centrum zdravotníckych informácií posilňuje call centrum, infolinku obslúži aj súkromná firma
Doplnil tiež, že by do takéhoto nového systému pravdepodobne vložili dáta zozbierané v už existujúcich systémoch, ktorých je niekoľko. Niektoré zo súčasných systémov podľa Capekových odhadov budeme používať maximálne do konca budúceho roka.
Praktické problémy
Aj dovtedy však môže vzniknúť ešte množstvo doteraz neriešených problémov, napríklad s opätovne nakazenými ľuďmi, s tými, ktorí budú musieť prípadne absolvovať preočkovanie proti COVID-19 alebo s profesiami, ktoré budú mať očkovanie povinné.
Hľadá NCZI riešenie aj na takéto problémy?
Zdá sa, že áno. Podľa Capeka by napríklad nemal vznikať žiaden problém s opätovne koronavírusom nakazenými občanmi. Systém im jednoducho vygeneruje nový certifikát.
„Keď sa človek nakazí opätovne, aj taký, ktorý už bol zaočkovaný, tak podľa nariadenia Európskej komisie (EK) dostáva certifikát o prekonaní ochorenia,“ vysvetlil riaditeľ NCZI. Štandardný certifikát dostanú aj tí, ktorí by sa očkovali povinne.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) sa tento týždeň vyjadril, že chystá materiál k povinnému očkovaniu. Dlhodobo sa netají tým, že by s takýmto krokom smerom k zdravotníkom či zamestnancom zariadení sociálnych služieb súhlasil.
Chystá sa aplikácia?
Ďalšou, ešte aktuálnejšou, témou je preočkovanie, teda vakcinácia treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19 či miešanie vakcín od rôznych výrobcov. Svoje stanovisko už k tejto téme zaujal aj rezort zdravotníctva či EK, ako uviedol Capek.
„Máme odbor zahraničných vzťahov, ktorý pravidelne komunikuje s eHealth Network. Tí nám dávajú inštrukcie aj ohľadom certifikátov v prípadoch, ako sú tretie očkovania alebo miešanie vakcín,“ uviedol Capek.
Slováci sa príliš nehrnú do očkovania proti koronavírusu, NCZI musí riešiť aj problémy v COVID preukazoch
Ako bude systém fungovať v rámci týchto otázok ďalej rieši pracovná skupina. Jednoznačné stanovisko by mali mať v NCZI k dispozícii do budúcej stredy, teda do 25. augusta. Podľa tohto stanoviska sa budú prispôsobovať aj systémy NCZI.
Viacerí IT odborníci hovoria aj o možnosti, že by vznikla vlastná aplikácia NCZI, v ktorej by mal človek dostupné všetky údaje súvisiace s COVID-19, čo by zjednodušilo všetky procesy nielen pre ľudí, ale v konečnom dôsledku aj pre NCZI.
Slovenská vakcína proti COVID-19 by nám mohla zabezpečiť sebestačnosť, recept ponúka Kuba
Capek však portálu vZdravotníctve.sk potvrdil, že „pre krízové účely teraz novú aplikáciu pre občanov nevymýšľame“. Ako teda budú vyzerať registračné systémy NCZI vytvorené ako dočasné riešenia v čase, keď bude COVID súčasťou našich bežných životov, jasné nie je.