Slovenské zdravotníctvo je v personálnej kríze. Vláda buď nerobí nič, alebo pod tlakom prijíma skratkovité riešenia zvyšovania počtu študentov a platov bez dlhodobej stratégie.
V tlačovej správe to uviedol expert na zdravotníctvo Progresívneho Slovenska (PS) Oskar Dvořák.
Rozpočet dorovnali až pred kolapsom
„Vláda najprv zakázala rezidentom zamestnať sa priamo v ambulanciách, čo priamo ohrozuje počty nových lekárov a lekárok, a potom pri navyšovaní platov lekárov a platieb pre nemocnice na ambulancie zabudla,“ upozorňuje.
Ambulancie by sa podľa lekárov mali dofinancovať cez zvýšenie platieb za poistencov štátu
Rozpočet im podľa Dvořáka vláda nakoniec dorovnávala doslova pred kolapsom. Tvrdí, že najnovšie sa vraj pre financie okresal rezidentský program, ktorý vychováva nových ambulantných lekárov a lekárky. Tento chaos v riadení ľudských zdrojov sa podľa experta PS musí skončiť.
Dôsledky chaosu je vidieť aj dnes
„Jeho dôsledky sme videli už počas pandémie a aj dnes, keď sa ľudia nevedia dostať do ambulancie, alebo čakajú na výkony dlhé mesiace,“ uviedol.
Na Slovensku podľa Dvořáka chýba jednotná stratégia, nevieme, koľko potrebujeme študentov, personálu, v akých špecializáciách a kde.
Lengvarského ministerstvo má prepad v každej oblasti elektronizácie, NKÚ však ocenilo kroky vedúce k digitalizácií
„Keď tieto informácie štát bude mať, musí mať takisto právomoci ich ovplyvňovať,“ myslí si Dvořák. Podľa PS by sa tiež mali posilniť všeobecní lekári, motivácia ku zefektívneniu pracovných metód a posun ku ich digitalizácii a automatizácii.
„Všeobecné ambulancie by mali byť chrbticou zdravotného systému, aby mohli robiť prevenciu a záchyt chorôb v ranných štádiách,“ dodal Dvořák.