Nedostatok zdravotníkov ohrozuje domácu dlhodobú starostlivosť, opatrovateľky a sestry vyzývajú vládu na prijatie účinných opatrení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior, zdravotná sestra, domov dôchodcov,
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotná starostlivosť sa nekončí v nemocniciach a ambulanciách, ale zasahuje aj do domácností a sociálnych zariadení.

Komora opatrovateliek Slovenska (KOS) a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyjadrujú varovanie ohľadom nedostatku zdravotníkov v domácej a komunitnej starostlivosti a apelujú na vládu, aby prijala účinné konsolidačné opatrenia.

Komunitné sestry

Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek v SR je 173 fungujúcich Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) v zmluvnom vzťahu so VšZP, v ktorých pracuje viac ako 800 sestier. Komunitných sestier je dostatok, ale pri súčasnom počte všetkých obyvateľov na jednu sestru v ADOS pripadá 6,432 obyvateľov, alebo približne 250 osôb vo veku 80 a viac rokov.

Sestry v sociálnych zariadeniach a ADOS majú vo všeobecnosti omnoho nižšie platy, čo je jeden z dôvodov ich nezáujmu o túto prácu,“ vysvetľuje Libuša Repiská predsedníčka Výboru sekcie sestier pracujúcich v ADOS SKSaPA a dopĺňa, že platy sa tiež rôznia od východu na západ.

Spoliehali sme sa na to, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Vláda SR príjme konsolidačného opatrenia, ktoré nezhoršia prístup k starostlivosti, pomôžu v stabilizácii a zvýšia počet komunitných sestier v teréne, kde zdravotnú starostlivosť vykonávajú opatrovateľky a príbuzní, bez primeraného odborného dohľadu„, tvrdí podpredsedníčka KOS, Iveta Ždiľová.

Opatrovateľská starostlivosť

Opatrovateľská starostlivosť veľmi úzko súvisí s ošetrovateľskou, sú to siamské dvojičky a spolu tvoria tú pomyselnú chrbtovú kosť dlhodobej starostlivosti. Komunitné sestry sú vnímané ako dôležitý článok v prístupe k včasnému a objektívnemu posúdeniu zdravotného stavu, kontinuálnej následnej starostlivosti, a pomoci.

Dostupnosť komplexnej starostlivosti v komunitách pre všetkých rovnako a bez diskriminácie, je možná iba v spolupráci s ADOS„, dopĺňa Ždiľová.

Európsky pilier sociálnych práv

K podpore dlhodobej starostlivosti v komunitách a domácnostiach sme sa zaviazali prijatím viacerými dokumentami, ktoré zahŕňajú právo človeka na dostupnú, prístupnú, kontinuálnu, kvalitnú a udržateľnú starostlivosť rovnako pre každého, bez diskriminácie.

Jednotlivé záväzky Európskeho piliera sociálnych práv, sa Slovensko zaviazalo dodržiavať, v súvislosti s čerpaním EU fondov, nielen z Plánu obnovy a odolnosti. Aj preto sa Komora opatrovateliek Slovenska, po boku Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov, pripája k výhradám Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek ku konsolidačným opatreniam Vlády SR v zdravotníctve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Ždiľová
Firmy a inštitúcie Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivostiKOS Komora opatrovateliek SlovenskaMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSKMTP Slovenská komora medicínsko technických pracovníkovSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa