Nemecko zavádza povinné testy na koronavírus po príchode z rizikových krajín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Test na covid 19
Foto: ilustračné, Roland Weihrauch/dpa via AP.

Ľudia prichádzajúci do Nemecka z krajín, ktoré tamojšie úrady považujú za vysoko rizikové, budú musieť od víkendu absolvovať test na koronavírus. Vo štvrtok to oznámil minister zdravotníctva po tom, čo v krajine zaznamenali najvyšší denný prírastok nových prípadov za tri mesiace.

Vláda ponúka testy zadarmo

V súčasnosti Nemecko považuje za vysoko rizikovú väčšinu krajín mimo Európy, Luxembursko a časti severného Španielska. Ľudia, ktorí sa z týchto území vracajú, musia stráviť 14 dní v karanténe, ak sa nepreukážu testom starým najviac dva dni. Od minulej soboty vláda ponúka ľuďom, ktorí sa vracajú do Nemecka, testy zadarmo.

Viac o téme: Koronavírus

Minister Jens Spahn vysvetlil, že od nadchádzajúcej soboty budú musieť ľudia prichádzajúci z rizikových krajín podstúpiť test, ak si so sebou neprinesú výsledok nového testu. „Som si dobre vedomý, že to zasahuje do osobných slobôd, ale som presvedčený, že ide o oprávnený zásah,“ vyjadril sa šéf nemeckého rezortu zdravotníctva.

Cestujúci, ktorí odmietnu absolvovať test, by mohli čeliť pokute do 25-tisíc eur. Určenie presnej sumy je podľa Spahna na miestnych úradoch.

Nárast nakazených vyvoláva obavy

Plynulý nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom v uplynulých týždňoch vyvoláva u nemeckých predstaviteľov obavy.

Inštitút Roberta Kocha, ktorý je nemeckým spolkovým ústavom pre kontrolu a prevenciu chorôb, informoval, že v stredu zaznamenali 1 045 prípadov. To je po prvý raz od 7. mája, čo denný počet infikovaných presiahol tisíc.„Vidíme veľa malých ohnísk. Ľudia sa infikujú na rodinných párty, v práci alebo v komunitných zariadeniach,“ povedal Spahn.

Okrem toho v niektorých regiónoch končia prázdniny, čo vyvoláva obavy, že by dovolenkári mohli priniesť vírus do Nemecka.

Reakcia Nemecka na pandémiu koronavírusu je vo všeobecnosti považovaná za relatívne úspešnú. Inštitút Roberta Kocha zaznamenal z vyše 213-tisíc prípadov 9 175 úmrtí, čo predstavuje nižšiu mieru úmrtnosti ako majú mnohé porovnateľné krajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať