Nemocnica Bory je skolaudovaná, prvé pracoviská otvorí už v marci (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZDRAVOTNÍCTVO: Prehliadka Nemocnice Bory
Vstup do Nemocnice Bory v Bratislave počas prehliadky pri príležitosti tlačovej konferencie na tému: Kolaudačné rozhodnutie, medicínske špecializácie, stavebný a personálny update, predstavenie zdravotníkov zo zahraničia a prvý deň otvorených dverí pre verejnosť. Bratislava, 25. november 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Nemocnica Bory je skolaudovaná, prvé pracoviská plánuje otvoriť v marci budúceho roka. Bude poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Celkový projekt stál vyše 240 miliónov eur, pričom suma stále nie je konečná.

Vďaka kapacite 405 lôžok ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Celkovo plánuje nemocnica zamestnať viac ako 1 500 ľudí, z toho bude 322 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 270 administratívnych a prevádzkových zamestnancov.

Viac pracovných miest v zdravotníctve

Personálna riaditeľka Nemocnice Bory Jana Palenčárová tvrdí, že v marci 2024 budú mať cez 1 500 zamestnancov. „K otvoreniu nemocnice budeme mať približne 400 zamestnancov,“ povedala. Vďaka Nemocnici Bory vzniká viac pracovných miest v zdravotníckom sektore.

„Mnoho zdravotníkov vníma Nemocnicu Bory ako poslednú šancu zotrvať v slovenskom zdravotníctve predtým, než definitívne odídu zo Slovenska alebo z tejto profesie,“ zdôrazňuje Palenčárová.

Zameraná aj na náročné diagnózy

Generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka tvrdí, že nemocnica má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti, čiže má charakter všeobecnej nemocnice, ale zároveň sa zameriava i na náročné diagnózy a na vybraných pracoviskách poskytuje komplexnú a koncovú zdravotnú starostlivosť.

Bude teda uskutočňovať viacero výkonov, ktoré sa na Slovensku bežne nevykonávajú,“ doplnil.

Vyše 50 špecializácií

Nemocnica Bory bude prvou koncovou nemocnicou siete ProCare a Svet zdravia a bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi ne starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

„Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých máme ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice. To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, radiačná onkológia či robotická chirurgia,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory Róbert Hill.

Šesťpodlažný objekt zaberá zastavanú plochu viac ako 13-tisíc metrov štvorcových a ďalších takmer 7-tisíc metrov štvorcových bude tvoriť plocha zelene. Architektonický návrh budovy vychádza z medicínskych procesov, ktoré sa budú v nemocnici uplatňovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana PalenčárováĽuboš Lopatka
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Bratislava-BoryProCareSvet zdravia