Nemocnica Bory nechce diskriminovať poistencov VšZP, ale súčasný stav je podľa Lopatku neudržateľný

ZDRAVOTNÍCTVO: Oficiálne otvorenie Nemocnice Bory
Priečelie Nemocnice Bory - Penta Hospitals v Bratislave. Foto: SITA/Martin Medňanský

Po plánovanom sprevádzkovaní urgentného príjmu v septembri pomôže Nemocnica Bory riešiť kritickú situáciu v urgentnej starostlivosti v hlavnom meste a priľahlých regiónoch. Ak má využiť jej plný technický a odborný potenciál, potrebuje plnohodnotné začlenenie do pevnej siete ústavných zariadení a zazmluvnenie od všetkých zdravotných poisťovní.

Podľa generálneho riaditeľa nemocnice Ľuboša Lopatku je tento stav dlhodobo neudržateľný. V tlačovej správe to uviedol hovorca ProCare a Siete zdravia Tomáš Kráľ.

Neudržateľný stav

Od začiatku prevádzky nová nemocnica ošetrila viac ako 10-tisíc pacientov. Z toho približne polovicu tvorili poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Nemocnica poskytla 621 vyšetrení poistencom VšZP v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne.

„Tento stav je neudržateľný a musí sa čo najskôr zmeniť. Potvrdzujú to aj súhlasné stanoviská kľúčových pacientskych organizácií. Nechceme diskriminovať poistencov VšZP, ktorí zjavne nemajú lepšiu a dostupnejšiu alternatívu,“ zdôraznil generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

Len Dôvera a Union

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union majú s nemocnicou zazmluvnené medicínske úkony pre svojich poistencov v plnom rozsahu.

„Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má na Boroch zazmluvnenú iba prvú skupinu ambulantnej starostlivosti a diagnostiky. Doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár. Máme potvrdené, že naše žiadosti sú kompletné a čakáme na konečné vyjadrenie,“ potvrdil Kráľ.

Spochybňovanie jej vzniku je absurdné

Nemocnica tvrdí, že spochybňovanie jej vzniku v situácii, keď ani z plánu obnovy sa v najbližších rokoch nepostaví žiadna veľká nemocnica, je absurdné a proti záujmu pacientov.

„Kritická personálna situácia bola v slovenskom zdravotníctve dávno pred spustením Nemocnice Bory, a to vrátane Bratislavského kraja. Naopak, nová koncová nemocnica pomáha do slovenského zdravotníctva prilákať lekárov a sestry zo zahraničia a udržať tých, ktorí nechcú ďalej pôsobiť v nedostatočných pracovných podmienkach,“ dodal hovorca ProCare a Siete zdravia.

Nemocnica podľa VšZP zavádza

Všeobecná zdravotná poisťovňa však uisťuje svojich poistencov, že má v Bratislave už dnes zazmluvnenú širokú sieť poskytovateľov, vrátane viacerých súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sú rovnako moderné, komfortne vybavené ako Nemocnica Bory a poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť.

Reaguje tak na tvrdenie vedenia Nemocnice Bory, ktoré podľa VšZP zavádza, keďže proces zazmluvňovania nemocnice Bory sa stále neskončil. V tlačovej správe to uviedla Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP.

Na posúdenie mali len týždeň

Pod zdržanie sa podľa Štefúnovej významne podpísal fakt, že všetky žiadosti o zazmluvnenie jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti nemocnica Bory doručila poisťovni ako nekompletné.

„Pre ilustráciu, nemocnica doručila VšZP žiadosť o zazmluvnenie ústavnej zdravotnej starostlivosti 24. apríla s tým, že na posúdenie dala poisťovni týždeň, hoci pri žiadosti bolo potrebné preveriť viac ako 90 lekárov,“ tvrdí štátna zdravotná poisťovňa. Po upozornení, že žiadosť je nekompletná, VšZP obdržala doplnenie od nemocnice až o mesiac neskôr, a to až po viacerých výzvach od poisťovne. Podľa Štefúnovej je obviňovanie VšZP z pomalého postupu maximálne nekorektné.

„Rovnako tak ako je nekorektné tvrdiť, že VšZP nezazmluvnila urgentný príjem v predmetnej nemocnici, keď o žiadosť o zazmluvnenie urgentu poisťovni ešte ani nedoručila,“ povedala Štefúnová.

Ohradila sa aj voči ďalším tvrdeniam

Upozornila tiež na to, že poisťovňa nie je povinná zazmluvniť každého poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Jej povinnosťou je podľa nej posúdiť potrebu rozšírenia siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých odbornostiach, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zároveň efektivita pri uzatváraní zmlúv a narábaní s verejnými zdrojmi.

Poisťovňa sa dôrazne ohradzuje aj proti tvrdeniam, že VšZP odmietla preplatiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre onkologických pacientov.

„Vo VšZP sa nikdy nestalo, aby nebola schválená neodkladná zdravotná starostlivosť či už pre onkopacientov, alebo iných pacientov. Nemocnica Bory je všeobecná nemocnica, nie špecializované onkologické pracovisko. Preto nie je možné porovnávať ju, či už s Národným onkologický ústavom alebo Onkologickým ústavom sv. Alžbety v Bratislave,“ tvrdí Štefúnová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš LopatkaTomáš Král
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaNemocnica BoryProCareSvet zdraviaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa