Sľubovaná vyhláška ministerstva zdravotníctva uzrela svetlo sveta, v piatok ju predložilo do pripomienkového konania.
„Každý poskytovateľ, či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti, bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. Aby sa nestalo, že si niekto pomýli pravé a ľavé koleno,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v máji, keď predkladala zákon, na ktorý vyhláška nadväzuje.
Pacientovi v nitrianskej nemocnici operovali nesprávne koleno
Slovensko bolo jednou z posledných krajín EÚ, ktorá bezpečnosť pacienta nemala zadefinovanú v zákone. Súčasťou systému kvality poskytovateľa sa stane klinický audit, ktorým je systematické preverovanie a hodnotenie dodržiavania štandardných postupov a interného systému hodnotenia.
Nepomýliť si ľavé a pravé koleno
Nemocnice budú musieť vypracovať postupy, ako zabezpečiť, aby správny výkon poskytli správnemu pacientovi a na správnej časti tela. Takisto musia štandardizovať identifikáciu pacienta.
Postupy budú musieť mať aj pre správne uchovávanie, evidenciu a podávanie liekov. Nezabúda sa ani na hygienu rúk, každé umývadlo bude musieť mať hygienické potreby a dezinfekčné prostriedky.
Nemocnice taktiež budú povinne mať postupy aj pre zabránenie vzniku preležanín, riešenie neodkladných stavov či dodržiavanie práv pacienta.
Významnú zmenu môže priniesť povinnosť pravidelného sledovania prítomnosti nozokomiálnych infekcií. V súčasnosti totiž nemocnice hlásia nerealisticky nízke množstvo nemocničných nákaz.
AOPP: Nemocnice taja nozokomiálne infekcie
Povinnosti aj pre ordinácie a záchranky
Nové povinnosti neobídu ani poskytovateľov ambulantnej starostlivosti a záchranky.
Obom sa určujú podobné podmienky, ako majú nemocnice pre oblasti liekov, hygieny rúk či riešenie neodkladných stavov.
Ambulancie budú mať navyše povinnosť zabezpečiť interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta v oblasti ordinačných hodín a zastupiteľnosti či komunikácie s pacientom.
Učme sa z nešťastí
Vyhláška má nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roku.